‚Lidem to líp dochází, když je olízne.’ Policisté v Calais hlídají dodržování rozestupů na vzácných koních
Boulonnais horses. Local breed of my region (Pas-de-Calais, France). pic.twitter.com/ULr6c3mCBT
— Orange disaster 🧡🔪 (@huxsmug) May 21, 2020
V severní Francii nasadili do boje proti šíření nového koronaviru koně vzácného boulonnského plemene. Nepomáhají sice při vývoji vakcíny, ale starají se o dodržování protiepidemických opatření na plážích u města Calais. Na hřbetě jim totiž sedí příslušníci městské policie a na plážích hlídkují.
Policisté na robustních bílých koních na plážích v Calais nejen kontrolují povinné rozestupy lenošících lidí, ale také, aby netvořili velké skupiny a nepili alkohol. Ono takové upozornění, že za konzumaci alkoholu na pláži hrozí pokuta 68 eur, tedy asi 1800 korun, a předvolání k soudu zní ze sedla koně o dost důrazněji, než když strážník stojí tváří v tvář člověku v plavkách.
„Z výchovného hlediska je to takové přijatelnější. A díky koni působivé. To co říkáme, lidem ještě líp dochází, když je kůň olízne. Zkrátka jim dá pusu,” říká jeden z policistů.
Koně, na kterých příslušníci městská policie v Calais budou na plážích hlídkovat celé léto, jsou robustní bílí se srstí připomínající leštěný mramor.
Písek jim nevadí
Jde o staré francouzské plemeno boulonnských koní, kteří se užívali jako tažná zvířata právě na severu Francie na pobřeží kanálu La Manche. V Calais se bude na hlídkách s policisty střídat osm těchto koní. Chůze v písku jim nedělá problém, jsou silní a přitom mírné povahy.
Podle turistů oslovených francouzskou televizí na pláži v Calais, je to pro lidi příjemnější vidět mezi slunečníky a dekami vznešené koně, než policejní auta s houkačkou. A navíc jsou koně milí.
Možná takové zviditelnění těchto zvířat pomůže i k záchraně jejich populace. Na začátku 20. století se jich na farmách chovalo více než půl milionu kusů. Dnes se počet čistokrevných jedinců plemene boulonnského koně pohybuje jen v řádu stovek.