Kosovo začíná truchlit po zemřelém prezidentovi

Kosovo začíná truchlit po zemřelém prezidentu Ibrahimu Rugovovi. V Prištině se sešlo několik set lidí, aby společně se členy vlády a premiérem Bajramem Kosumim zapálili smuteční svíce. I když prezidentovo onemocnění rakovinou plic bylo známo, představitelé Kosova, okolních států i mezinárodních organizací jsou smutnou zprávou zaskočeni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ibrahim Rugova

Ibrahim Rugova | Zdroj: ČTK

Smuteční shromáždění se uskutečnila i v mnoha dalších kosovských městech. Rodině zesnulého prezidenta bylo navrženo, aby byl Ibrahim Rugova pohřben ve středu. Pak bude v Kosovu prohlášen oficiální pětidenní smutek.

Televize B 92 se domnívá, že se situace v Kosovu Rugovovou smrtí zkomplikuje. Vedoucí Koordinačního centra pro Kosovo Sandra Raškovič Ivič řekla Srbské televizi, že slušní politici byli v Kosovu jenom dva. Kromě Rugovy ještě zakladatel listu Koha ditore Veton Suroi.

"Ostatní političtí lídři jsou lidé, kteří na sobě ještě před několika lety měli maskované uniformy, mnozí byli obžalováni z válečných zločinů. A já se bojím, aby někdo takový neusedl na místo Ibrahima Rugovy," řekla.

Kondolence posléze přišly i z Bělehradu. Prezident Boris Tadič ocenil Rugovu jako dlouholetého vůdce kosovských Albánců.

Smrti kosovského prezidenta litují také Evropská unie a Severoatlantická aliance. Jeho včerejší smrt vyvolala smuteční reakce u evropských i jiných státníků. Na řešení situace v Kosovu se nyní mají, vedle OSN, podílet nejvíc právě NATO a Evropská unie. V prezidentu Rugovovi ztratily tyto instituce nejen přesvědčeného demokrata, ale také vlastně jediného čitelného představitele kosovských Albánců.

Kosovo v tuto chvíli nemá osobnost Rugovova formátu. Svědčí o tom i skutečnost, že v reakci na jeho úmrtí byla odložená první jednání o budoucím postavení Kosova, které je od roku 1999 pod mezinárodní správou. Bývalý kosovský premiér Ramuš Haradinaj je od loňského jara ve vězení v Haagu a čelí obvinění z válečných zločinů.

Bajram Kosumi, který po něm nastoupil místo premiéra, nepůsobí příliš rozhodně a navíc čelí pro změnu obviněním z korupce. A hlavní představitel opozice Hašim Tači má podobně jako Haradinaj politické stoupence mezi bývalými příslušníky Kosovské osvobozenecké armády, a ani on se netěší pověsti zásadového demokrata.

Vít Pohanka, Vilém Janouš, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme