Korsice hrozí stále razantnější akce separatistů
O víkendu zablokovali korsičtí separatisté dvě hlavní přístupové cesty na ostrov, který je součástí Francie. Obsadili jedinou příjezdovou cestu na letiště v Ajacciu a přístav v Bastii. Jejich neústupnost v požadavcích na francouzskou vládu vyvolává obavy z příštích útoků.
Horké chvilky připravila akce mnoha turistům včetně Čechů. Asi tři tisíce lidí čekalo na otevření nejfrekventovanějšího přístavu v severovýchodní Bastii, odkud míří většina trajektů do Evropy. Na letiště v hlavním městě Ajacciu se s obtížemi dostávalo asi patnáct set cestujících.
Všichni, kteří chtěli odletět, se stali rukojmími separatistů. Mnozí zvolili cestu pěšky po zatarasené silnici i se zavazadly, mnohým letadla odletěla, jiné lety byly kvůli malému počtu pasažérů zrušeny.
Rozhovor se spolupracovníkem ČR Janem Šmídem o blokádách korsických separatistů
Korsiku, francouzskou vládu i policisty zaskočila nepředvídatelnost akce i její úspěšnost. Postihla jak obyvatele ostrova, tak turisty. Separatisté se v protestech zatím omezovali na rozdávání letáků a jinou nenásilnou propagaci. Pokud přikročili k pumovému útoku, vždy v nočních hodinách a na místech, kde nebyly ohroženy životy lidí.
Jejich požadavky se týkají vězněných druhů. Chtějí, aby odsouzenci z řad korsických separatistů měli statut politických vězňů a aby si svůj trest odpykali na ostrově.
Romové do Rumunska, Korsičané na Korsiku
Dohoda mezi nimi a francouzskou vládou o místě výkonu trestu již byla podepsána. Separatisté však tvrdí, že vláda neplní dohody. Aktuálně argumentují tím, že když Francie posílá speciály Romy do Rumunska, může vypravit i Korsičany na Korsiku.
Začátkem září by měla dorazit do Paříže skupina korsických zástupců, kteří budou jednat s francouzskými úřady o dodržení podepsané dohody.
Pokud francouzské ministerstvo spravedlnosti nebude na požadavky separatistů reagovat, dají se očekávat další akce a útoky minimálně na symboly francouzské vlády na ostrově.