Británie má podle Johnsona vrchol epidemie za sebou. Vláda zveřejní plán na podporu ekonomiky
Británie už je za vrcholem epidemie nemoci covid-19, epidemická křivka je na sestupu, řekl na tiskové konferenci premiér Boris Johnson. Ten ve čtvrtek poprvé od návratu do premiérského úřadu po zotavení z nákazy koronavirem vedl zasedání vlády a vystoupil na pravidelném brífinku. Ministerský předseda uvedl, že je potřeba, aby dál pokračovala karanténní opatření přijatá kvůli nákaze. Zatím neoznámil, jak a kdy se budou uvolňovat.
„Můžu potvrdit, že jsme poprvé za vrcholem této nemoci,“ řekl Johnson. „Jsme za vrcholem a jsme na cestě dolů a máme mnoho důvodů, proč na dlouhodobý vývoj hledět s nadějí,“ dodal premiér.
Johnson slíbil, že příští týden zveřejní plán, v němž nastíní, jak chce znovu nastartovat ekonomiku, obnovit výuku ve školách a umožnit lidem chodit do práce. Vláda podle něj rovněž podpoří hospodářství různými způsoby, které však blíže nespecifikoval.
Obezita jako přitěžující okolnost? Johnsonův stav se podle lékaře zhoršil kvůli nadváze
Číst článek
Důležité je podle něj zajistit, aby uvolnění restrikcí nenásledovala další vlna nákazy a aby země neztratila kontrolu nad šířením viru. Poznamenal rovněž, že při uvolňování restrikcí přijdou vhod obličejové roušky, další detaily chce však oznámit rovněž příští týden.
Počet obětí koronaviru se v Británii zvýšil na 26 771, za poslední den přibylo 674 úmrtí. Nákaza se nově prokázala u více než 6000 osob, celkový počet infikovaných od začátku epidemie tak v zemi činí 171 253. Británie již druhý den po sobě nově nahlašuje kromě obětí z nemocnic také zemřelé z pečovatelských domů, které jsou podle některých expertů nákazou silně zasaženy.
Spojené království se ve středu po započtení dosud neevidovaných několika tisíc obětí ze sociálně-zdravotnických zařízení stalo zemí s druhým největším počtem zemřelých v souvislosti s covidem-19 v Evropě.Smutné prvenství zde stále náleží Itálii, která ke čtvrtku eviduje již téměř 28 tisíc obětí epidemie.
V Británii však nyní roste počet zemřelých asi dvojnásobným tempem, země tak při zachování současného trendu Itálii předstihne za několik dní.
Kritika opozice
Johnson ve čtvrtek reagoval na častou výtku, že jeho vláda přijala kroky na obranu občanů před nákazou příliš pozdě, a prohlásil, že Británie zavedla ta správná opatření ve správný čas. Řekl také, že v této fázi pandemie lze jen obtížně srovnávat statistiky z jednotlivých zemí a že přesnější obrázek bude možné získat až s větším odstupem.
Opozice rovněž vládu kritizuje za to, že nedokázala dostatečně rychle zajistit ochranné pomůcky a dostatečnou testovací kapacitu. Johnson řekl, že nechce tyto problémy zlehčovat, ale že jeho vláda učinila v obou věcech obrovský pokrok.
Úřady přesto nesplnily vlastní cíl, že do konce dubna bude možné otestovat na koronavirus až 100 tisíc lidí denně. Podle posledních dat laboratoře zpracovaly za posledních 24 hodin přes 81 tisíc vzorků.