Ve světě je přes 11 milionů nakažených koronavirem. V USA za den přibylo 55 tisíc případů
Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem přesáhl 11 milionů. Bilance představuje další smutný milník v pandemii, která si za šest měsíců vyžádala přes půl milionu mrtvých. Zhruba polovina nakažených se zotavila. S odvoláním na své propočty to uvádí agentura Reuters. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je počet případů koronaviru více než dvojnásobný v porovnání s každoročně zaznamenanými závažnými chřipkovými onemocněními.
Mnoho těžce zasažených zemí přitom v těchto dnech uvolňuje protikoronavirová opatření zavedená s cílem zpomalit šíření nákazy. Zároveň však provádějí rozsáhlé změny v pracovním a společenském životě, které by mohly trvat rok nebo i déle, dokud nebude k dispozici vakcína.
V některých zemích dochází k opětovnému nárůstu infekcí, což vede úřady k částečnému obnovení omezení. Podle odborníků to do roku 2021 může být opakující se trend.
Slovinsko, Lotyšsko, Estonsko a Kypr. Čechy čekají při vstupu do některých evropských zemí omezení
Číst článek
Spojené státy ve čtvrtek ohlásily více než 55 400 nových případů nákazy, což představuje nový globální denní rekord. Ve většině amerických států počty infikovaných stoupají.
Několik amerických guvernérů proto plánované uvolňování, jež má oživit ekonomiku, pozastavilo. V USA dosud s koronavirem zemřelo téměř 129 000 lidí, což je bezmála čtvrtina světové bilance.
Latinská Amerika, kde Brazílie eviduje 1,5 milionu nakažených, má 23 procent světových případů. Indie, která dosud zaznamenala 625 000 nakažených, se stala novým ohniskem v Asii. Podle propočtů agentury Reuters, které vychází z vládních údajů, eviduje Asie zhruba 12 procent infikovaných, zatímco státy Blízkého východu asi devět procent.
V některých státech s omezenými schopnostmi testovat, oficiální počty infikovaných patrně odráží jen malý podíl z celkového počtu nemocných.
Na celém světě je doposud s koronavirem spojováno více než 520 000 úmrtí, což je podle Reuters zhruba stejný počet jako bývá hlášeno za rok na chřipku.
Zpráva pokračuje pod online reportáží.
První oběti koronavirové nákazy se potvrdily v čínském Wu-chanu 10. ledna, následně začaly počty infikovaných a mrtvých narůstat v Evropě, Spojených státech a v Rusku.
Pandemie se nyní dostala do nové fáze. Indie a Brázilie hlásí denní nárůsty přesahující 10 000 případů infekce, což vážně zatěžuje zdroje, zatímco země jako Čína, Nový Zéland a Austrálie v uplynulém měsíci zaznamenaly nové nárůsty infikovaných, ačkoliv se jim víceméně podařilo zastavit lokální přenos.