Kontroverzní film o Mohamedovi stále vyhání davy muslimů do ulic

Hořící americké vlajky, skandování hesel ‘smrt Americe‘ a výzvy k mezinárodnímu zákazu urážek islámu. Tak dnes vypadaly ulice hlavních měst v arabských a muslimských zemích, kde tisíce lidí protestovaly proti amatérskému filmu vyrobenému v USA, který údajně zesměšňuje proroka Mohameda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace muslimů proti filmu o Mohamedovi v Jakartě

Demonstrace muslimů proti filmu o Mohamedovi v Jakartě | Zdroj: Reuters

K protestům muslimů dnes došlo v Indonésii, Pákistánu, Bangladéši, Jemenu i na Filipínách a v dalších zemích. V afghánském Kábulu například dav muslimů převracel policejní auta a zapaloval kontejnery. Rozzlobení Afghánci zasypali americkou základnu Camp Phoenix kameny a nadávkami.

V pákistánském Péšáváru mají nepokoje na svědomí jeden život. Vláda tam nařídila zamezit v přístupu ke kontroverznímu filmu na internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokračujících protestech v muslimském světě kvůli filmu, který uráží Mohameda, jsme v Ozvěnách dne mluvilis blízkovýchodním zpravodajem ČRo Břetislavem Turečkem.

K demonstracím proti snímku vyzvalo i libanonské radikální hnutí Hizballáh. V ulicích Bejrútu protestovaly desítky tisíc muslimů. Osobně se tam po dlouhé době ukázal i vůdce Hizballáhu šajch Nasralláh, který se léta skrývá před možným atentátem, hlavně ze strany Izraele.

„Pro Hizballáh jsou Amerika a Izrael vnější nepřítel, který vždy dokáže semknout lidi bez ohledu na nějaký film. Kromě toho obyčejní lidé vidí USA z jiného uhlu než Evropané. Vidí třeba válku v Iráku, která stála život desítky tisíc lidí, a rozpoutali ji právě Američané. Řada lidí tak vnímá i současné události v Sýrii,“ přiblížil v Ozvěnách dne blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Společnost Gogole po stížnostech zablokovala přístup k filmu Nevinnost muslimů ve většině arabských a muslimských zemí. Podle zpravodaje amatérský film nebude mít dalekosáhlé dopady na vztahy Západu s muslimským světem.

„Protože když se podíváme, jak se k tomu staví dotyčné režimy v Tunisku, Egyptě či Libyi, v podstatě se snaží vášně uklidnit. Nepřidávají se k tomu, snaží se ochránit americké ambasády, střílí v mnoha případech do vlastních lidí.“

„Tyto vlády velmi dobře vědí, že Američany potřebují, vědí, jaké mají závazky při ochraně třeba diplomatických misí. Také velmi dobře vědí, že to, co se dnes děje v ulicích a je to namířeno proti Americe, se může otočit proti těmto vládám,“ dodal zpravodaj.

Martin Dorazín, Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme