Politici kritizují dění v americkém Kongresu. Trumpa i jeho příznivce vyzvali k respektování demokracie

Světoví lídři odsoudili dění ve Washingtonu, kde příznivci prezidenta Donalda Trumpa obsadili budovu Kapitolu. Obě komory Kongresu v tu chvíli projednávaly potvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Násilí na půdě nejvyšších amerických institucí je podle představitelů Británie, Německa, Francie, NATO i ČR šokující a ostudné. Prezidenta Trumpa i jeho příznivce politici z jiných zemí vyzvali k respektování demokracie.

Washington (Aktualizováno: 3:50 7. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střet demonstrantů a policie před budovou Kongresu

Střet demonstrantů a policie před budovou Kongresu | Zdroj: ČTK / AP

Násilí ve washingtonském Kapitolu odsoudil bývalý republikánský prezident George W. Bush i demokratičtí exprezidenti Bill Clinton a Barack Obama. Někdejší státníci za Demokratickou stranu z nepokojů viní Trumpovo chování a jeho opakované odmítání volebních výsledků.

„Jsem zděšený tím, jak si někteří političtí lídři od voleb počínají lehkomyslně,“ uvedl Bush. Ačkoliv ve vyjádření nikoho nejmenoval, podle stanice CNN tím i on jasně naráží na současnou hlavu státu Donalda Trumpa a některé spolustraníky z Republikánské strany. Ti od listopadových voleb, ve kterých zvítězil kandidát demokratů Joe Biden, opakovaně výsledky hlasování napadají s nepodloženými tvrzeními, že jde podvod.

„Je to odporný a srdcervoucí pohled,“ uvedl Bush. „Volební výsledky se takto zpochybňují v banánových republikách - ne v naší demokratické republice,“ dodal s tím, násilí v Kapitole rozpoutali „lidé, jejichž vášně rozdmýchaly lži a falešné naděje“.

„Historie si bude oprávněně pamatovat středeční násilí v Kapitolu, podnícené současným prezidentem, který pokračuje v nepodloženém lhaní o výsledku zákonných voleb, jako chvíli plnou neúcty a ostudy,“ uvedl ve středu Obama, podle kterého však násilné vyústění situace není žádným překvapením. „Už dva měsíce se politická strana a přidružené mediální ekosystémy zdráhaly říct svým následovníkům pravdu - že tyhle volby nebyly nijak zvlášť těsné a že zvolený prezident Joe Biden 20. ledna nastoupí do úřadu,“ dodal Obama.

Trumpovu rétoriku ostře kritizoval i Bushův předchůdce Bill Clinton, podle kterého k obsazení Kapitolu přispěly čtyři roky jedovaté politiky, dezinformací a podněcování nedůvěry v systém. Zápalku zapálil Donald Trump a jeho největší přisluhovači včetně mnoha sedících v Kongresu kteří chtějí zneplatnit výsledek prohraných voleb, napsal Clinton, jehož manželka Hillary s Trumpem prohrála ve volbách v roce 2016.

Evropská kritika

„Kongres Spojených států je chrámem demokracie. Být svědkem výjevů z Washingtonu je šok. Věříme, že Spojené státy zajistí poklidné předání moci Joeu Bidenovi,“ napsal předseda Evropské rady Charles Michel s odkazem na v listopadu zvoleného prezidenta.

O poklidném předání moci promluvila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Věřím v sílu amerických institucí a demokracie. Středobodem je poklidné předání moci. Joe Biden vyhrál volby. Těším se, až s ním jako s dalším prezidentem Spojených států budu spolupracovat,"“uvedla předsedkyně.

„Ostudné výjevy v americkém Kongresu. „Spojené státy po celém světě platí za demokracii a nyní je zásadní, aby došlo k mírumilovnému a spořádanému předání moci,“ napsal na twitteru britský premiér Boris Johnson.

Německý ministr zahraničí Heiko Mass Trumpovi vzkázal, aby přijal rozhodnutí amerických voličů, kteří v prezidentských volbách zvolili jeho soupeře Joea Bidena. Odcházející hlava státu hlasování dlouhodobě a bez důkazů označuje za podvod. Násilí podle Maase způsobila právě Trumpova štvavá rétorika.

Schůze obou komor Kongresu musela být přerušena poté, co Trumpovi příznivci přemohli policisty a ochrannou službu, dostali se do budovy a následně pronikli i do jednacích sálů Senátu a Sněmovny reprezentantů. Policie proti nim zakročila slzným plynem, několik lidí je zraněných.

„Nepřátelé demokracie budou z těchto příšerných výjevů z Washingtonu nadšení,“ napsal Maas na twitteru a Trumpa i jeho voliče vyzval, aby přestali s „pošlapáváním demokracie.

Násilí vůči americkým institucím odsoudil i francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, podle kterého jde o „vážný útok na demokracii“. „Vůle a volba amerického lidu se musí respektovat,“ napsal na twitteru. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dění ve Washingtonu označil za „šokující“a uvedl, že výsledek demokratických amerických voleb musí být respektován.

„Jsme samozřejmě znepokojeni a situaci sledujeme minutu po minutě,“ sdělil kanadský premiér Justin Trudeau stanici News 1130. „Myslím si, že americké demokratické instituce jsou silné a doufejme, že se všechno brzo vrátí do normálu,“ dodal premiér.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Online reportáž

  • Vážené čtenářky, vážení čtenáři, online reportáž sledující nepokoje v americkém Konresu končí. Další podrobnosti si i nadále přečtete na serveru iROZHLAS.cz. Děkujeme za pozornost a přejeme Vám hezký den.

  • iROZHLAS

    TRUMPOVA RÉTORIKA. Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi zbývají necelé dva týdny do konce mandátu. Dosud ale neuznal vítězství svého demokratického vyzyvatele Joea Bidena. Listopadové volby opakovaně označuje za zmanipulované a sociální sítě už dva měsíce označují jeho příspěvky za sporné. Právě zpochybňování výsledků voleb je podle řady amerických politiků příčinou středečního vpádu davu do budovy Kongresu. Více v článku .

  • Čína

    REAKCE ČÍNY. V reakci na události ve Washingtonu píše čínský stranický deník Global Times , že tamní sociální sítě zaplavily příspěvky, ve kterých se nápadně často objevují slova jako odplata, pomsta, nebo osud. Podle deníku prý Čínané vidí v násilnostech v americkém Kongresu alegorii na loňský vandalismus v ulicích Hongkongu a stejně jako oni prý tehdy čekali marně na sympatie okolního světa, nedočkají se podobného gesta ani Američané. 

  • AMERICKÁ MÉDIA. Hlavním viníkem násilností v Kapitolu je prezident Donald Trump, jeho štvavá rétorika a neschopnost přijmout výsledky loňských voleb, v nichž zvítězil jeho demokratický rival Joe Biden. Ve čtvrtečních komentářích to píší americká média. Některá z nich, včetně deníků The New York Times a Washington Post, uvedla, že prezident musí nést odpovědnost za důsledky svých činů a že by měl okamžitě opustit úřad. Stanice CNN popsala středeční události jako „jeden z nejděsivějších dnů americké historie“ a uvedla, že USA čeká 13 dní nebezpečí předtím, než „nepříčetný“ vrchní velitel skončí v úřadu.

  • Německo

    HEIKO MAAS. Záběry útoku příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa na sídlo Kongresu USA jsou ranou do duše každého zastánce demokracie a odpovědnost za to nese dosluhující republikánský šéf Bílého domu. V dnešním komentáři zveřejněném v magazínu Der Spiegel to uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas, který zároveň vyzval republikány, aby se Trumpovi jasně postavili.

  • iROZHLAS

    VPÁD DO KAPITOLU. Podporovatelé odcházejícího prezidenta USA Donalda Trumpa vtrhli násilně do Kapitolu ve Washingtonu. Chtěli zastavit jednání k potvrzení výsledků prezidentských voleb, ve kterých po sečtení hlasů zvítězil demokratický kandidát Joe Biden. Při vpádu zemřeli čtyři lidé, zatčeno bylo 52 protestujících. Na sociálních sítích se objevila řada videí, která ukazují, jak vniknutí probíhalo. Více v článku .

  • BILANCE ZRANĚNÝCH. Podlé šéfa washingtonské policie Roberta Conteeho bylo při potyčkách u Kapitolu zraněno 14 policistů a zranění jsou i mezi Trumpovými podporovateli, kteří násilnosti rozpoutali. Podle záchranné služby převezly sanitky do nemocnic lidi například kvůli zlomeninám, které utrpěli při šplhání po západní fasádě Kapitolu. Zdravotníci řešili i srdeční zástavy.

  • MILOŠ ZEMAN. Porážku je třeba nést důstojně a nepokoušet se násilím zvrátit výsledek, okomentoval prezident Miloš Zeman aktuální dění ve Spojených státech podle mluvčího Jiřího Ovčáčka.

  • Rusko

    REAKCE Z RUSKA. První oficiální reakce na nepokoje v americkém Washingtonu začínají přicházet také z Ruska. Předseda zahraničního výboru v horní komoře parlamentu Konstantin Kosačov prohlásil, že Spojené státy prý ztratily veškerá práva na to určovat ostatním kurz demokracie. Vlivný senátor za vládní stranu Jednotné Rusko uvedl, že jednou z příčin událostí v americkém Washingtonu je narcismus, výstřednost a avanturismus prezidenta Donalda Trumpa. Kreml zatím události nekomentoval. 

  • SVĚTOVÝ TISK. Britský deník The Guardian, švédský Dagens Nyheter nebo dánský Politiken píší v souvislosti s vpádem do budovy amerického Kongresu o pokusu o puč. Podle australského listu The Age prezident Trump, který dosud neuznal porážku v listopadových volbách, morálně a politicky selhal. Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung píše o skandálu, který neodráží ani tak stav USA, jako stav prezidenta. 

     

  • HISTORIE INCIDENTŮ V KAPITOLU. Naposledy byla budova Kapitolu ve Washingtonu obsazena 24. srpna 1814 během americko-britské války, jež vypukla v roce 1812. Tehdy byl Kapitol částečně vypálen britskými jednotkami a zahynulo několik desítek lidí. Od té doby budova Kapitolu pamatuje i další násilné incidenty. V roce 1954 portoričtí nacionalisté zahájili ve Sněmovně palbu z návštěvnické galerie a zranili pět poslanců, v listopadu 1983 vybuchla silná nálož ve druhém podlaží nedaleko zasedací síně Senátu, kterou v budově nastražili levicoví extrémisté. Dvě oběti mezi kongresovými strážci si pak vyžádala přestřelka s útočníkem Russellem Westonem v červenci 1998.

  • Slovensko

    ZUZANA ČAPUTOVÁ. Vpád davu do budovy amerického Kongresu odsoudila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Pohrdání demokratickými institucemi narušuje práva občanů a může podkopávat politický řád,“ napsala na sociální síti. Matovič zase uvedl, že násilí nelze omluvit. „Kapitol je symbolem demokracie, jeho ústavní funkci je třeba respektovat vždy a za každých okolností. O tom je vláda práva,“ napsal slovenský premiér.


  • Německo

    NĚMECKÝ TISK. Pokus o puč, útok na demokracii či Trumpovo hanebné finále. Takovými titulky německá média informují o středečních násilnostech v USA, které zachvátily budovu Kapitolu, sídla amerického Kongresu. Podle magazínu Der Spiegel je otázkou, zda ještě existuje naděje na lepší Ameriku.

  • Donald Trump

    TRUMPOVA REAKCE. Poté, co Kongres formálně potvrdil Joe Bidena 46. prezidentem USA, označila dosavadní hlava státu čtvrteční výsledek jako „konec nejlepšího prvního prezidentského období v historii“. „Ačkoli s výsledkem voleb nesouhlasím, 20. ledna dojde ke klidnému předání moci. Je to pouze začátek boje, abychom udělali Ameriku opět skvělou,“ uvedl Trump v oficiálním prohlášení po jednání Kongresu.

     

  • Plus

    MARK SLOUKA.


  • Důležité

    BIDENOVO ZVOLENÍ POTVRZENO. Americký Kongres na svém jednání potvrdil výsledky listopadových prezidentských voleb, v nichž zvítězil kandidát demokratů Joe Biden. Ten tak oficiálně získal 306 volitelů a jeho nástup do Bílého domu je oficiálně potvrzen i americkými zákonodárci a senátory.

     

  • SNĚMOVNA REPREZENTANTŮ. Námitku k hlasování v Pensylvánii odmítla i Sněmovna reprezentantů, informuje CNN. Již předtím ji zamítl i Senát, a to poměrem 92 ku 7.

  • REAKCE Z EVROPY. Dění ve Washintonu vyvolalo ohlas i na druhé straně Atlantiku:

    • Předseda Evropské rady Charles Michel označil události v americkém Washingtonu za šokující s tím, že ale věří v pokojné předání moci zvolenému prezidentovi Joe Bidenovi. 
    • Podobně mluvil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který násilí důrazně odsoudil. „Věříme v sílu americké demokracie,“ uvedl francouzský prezident.
    • Britský premiér Boris Johnson označil dění ve Washingtonu za „ostudné“. „Nyní je klíčové, aby se uskutečnilo pokojné a spořádané předání moci,“ napsal na twitteru.
    • „Trump a jeho příznivci by konečně měli přijmout vůli amerických voličů a přestat s pošlapáváním demokracie,“ uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.
  • Radiožurnál

    NEDOSTATEČNÉ ZABEZPEČENÍ. „Příznivci Donalda Trumpa dosavadní hlavě státu bezmezně věří. Když se s nimi dáte do řeči, stále věří v zázračný obrat. Ale když se zeptáte, jak to bude vypadat v praxi, tak nevědí, nebo skončí u slov jako armáda nebo občanská válka. Sami by k tomu nejspíš nesáhli, i když mnozí nakonec vzali Kongres útokem. Oproti protestům proti rasismu byl Kapitol chabě zabezpečen,“ uvedl ve vysílání Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba.

  • Radiožurnál

    ‚ÚTOK NA DEMOKRACII.‘ „Nic podobného nemá v dějinách USA obdoby. Kongres je symbolem americké demokracie a mnozí tak označují včerejší den za útok na americkou demokracii,“ řekl Radiožurnálu amerikanista Petr Kopecký z Ostravské univerzity. Kopecký také poukazuje na zvýšený vliv konspiračních teorií a dezinformací, které Trump po volební porážce šíří. Dav, který vtrhl do Kapitolu, však nepovažuje za reprezentativní vzorek Trumpových příznivců, velká část z nich byli členové ultrapravicových skupin.

Načíst další

České reakce

„Rabování a násilnosti v americkém Senátu nejsou dobrým příkladem pro země, kde demokracie tvrdě bojuje o své místo na slunci,“ uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Jde o výsledek snah o polarizaci společnosti, míní místopředseda české vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Dění v kapitolu na twitteru rovněž označil za šokující. Podle něj jsou scény z Kapitolu šokující. Ukazují, kam až vede politika eskalace napětí ve společnosti, snaha o polarizaci a naprostá neochota přijmout výsledek demokratických voleb, uvedl na twitteru. Vyslovil naději, že bezpečnostním jednotkám se velmi rychle podaří obnovit pořádek.

„Děsivé (ne)odcházení“ prezidenta Trumpa, které poškozuje republikány a hlavně ohrožuje základní principy americké ústavy, popsal situaci na twitteru předseda ODS Petr Fiala. „Moje sympatie jsou s těmi republikány, kteří navzdory velkému tlaku hájí ústavu, demokracii, právo a rozhodnutí voličů, i když se jim politicky nelíbí,“ doplnil.

Jako hrozbu vidí Trumpa také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Na stejné sociální síti uvedla, že před ním varovala mimo jiné bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v knize Fašismus. „Často to bylo bagatelizováno - přece se nic tak strašného neděje. Současné obrázky z Kongresu ale jasně ukazují, jak moc je (Trump) pro demokracii nebezpečný,“ napsala Pekarová Adamová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme