Evropská komise slibuje lepší zásobování vakcínami. ‚Problém je v malé výrobní kapacitě,‘ zní z Bruselu
Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová v sobotu hájila postup Evropské unie při získávání vakcín proti covidu-19. Řekla, že jádrem problému není nedostatečný počet objednávek, ale malé výrobní kapacity firem. Podle komisařky, s níž hovořila agentura DPA, se to týká i německé firmy BioNTech, která vyvinula látku společně s americkou firmou Pfizer. Tímto přípravkem se už v unii očkuje.
Kyriakidisová slíbila, že se zásobování vakcínami postupně zlepší. Reagovala na kritiku, podle níž Evropská komise (EK) neobjednala od firem BioNTech a Pfizer dostatečné množství dávek.
Nemocnice na Vysočině a v Královéhradeckém kraji začaly očkovat proti covidu. Zájem je velký
Číst článek
Komisařka tvrdila, že jednání o vakcínách byla zahájena včas, což pomohlo zvýšit v BioNTech výrobní kapacitu. Komise vyjednala zatím dodávku 300 milionů očkovacích dávek.
„Jen z toho lze naočkovat až 28 milionů Němců,“ řekla Kyriakidisová. Dodala, že kontrakty už byly uzavřeny i s dalšími výrobci. Unijní státy se podle ní dohodly, že se nelze soustředit jenom na „jedno místo na mapě“, protože pak by některé státy mohly zůstat bez vakcíny.
„Situace se postupně zlepší,“ řekla Kyriakidisová. Podle ní komise vyjednává s BioNTech o dalších vakcínách a chce podpořit rozšíření výrobní kapacity této firmy. Čeká se také brzké povolení očkovacích látek jiných firem.
Šest dávek místo pěti. Ministerstvo vydalo rozhodnutí, díky kterému nemocnice mohou naočkovat více lidí
Číst článek
„EU si vedla při výběru výrobců vakcín dobře, víme-li, že loni na podzim nikdo netušil, která z vyvíjených látek bude účinná. A jde především o toto: Evropa je propojená a my řešíme tuto krizi nejrychleji ze všech. O to má zájem také Německo,“ dodala komisařka.
V EU je zatím chválená jen vakcína firem Pfizer/BioNTech, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ale posuzuje také vakcínu amerického výrobce Moderna, kterou se už v USA očkuje. S touto firmou EK uzavřela kontrakt na 160 milionů dávek.
Vyjednává i s výrobci AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac, což by po schválení mohlo umožnit rozdělit mezi členské státy EU přes miliardu dávek.