Kazachstánem otřásají protesty proti zdražení LPG. Policie zatkla 200 lidí, prezident odvolal vládu

Kazachstánem otřásají násilné protesty proti náhlému zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG). Policie v několika městech zatkla víc než 200 lidí, několik desítek policistů zároveň utrpělo zranění, informovala agentura AFP. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev ve středu odvolal tamní vládu. Prozatímnímu kabinetu nařídil, aby zregulovala ceny paliv a dalšího nezbytného zboží.

Almaty Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v největším kazašském městě Almaty

Nepokoje v největším kazašském městě Almaty | Foto: Pavel Mikheyev | Zdroj: Reuters

V největším kazašském městě Almaty pokračují podle agentury Interfax střety mezi protestujícími a policií, která používá zábleskové granáty a slzný plyn. Velitelství policie v Almaty uvedlo, že v centru pokračuje operace k zajištění pořádku. Zároveň vyzvalo obyvatele, aby zůstali doma, motoristé se mají středu města vyhnout.

Dav vtrhl do radnice města Almaty, píšou místní média. Podle očitých svědků jsou slyšet výstřely, z budovy stoupá dým.

Kosovo zakázalo těžbu kryptoměn. Během nejhorší energetické krize chce omezit spotřebu elektřiny

Číst článek

Lékařské ošetření v Almaty vyhledalo 190 lidí, včetně 137 policistů. Čtyři desítky lidí hospitalizovali, z toho sedm je na jednotkách intenzivní péče, včetně čtyř policistů, uvedla agentura TASS s odvoláním na místní úřady.

Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst.

„Více než 200 lidí bylo zatčeno za porušení veřejného pořádku,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Protestující se „dopouštěli provokací“, když blokovali silnice a dopravu a narušovali veřejný pořádek, uvedl úřad.

Kazašská televize ve středu informovala o zatčení ředitele závodu na zpracování plynu a dalšího úředníka v Mangyšlacké oblasti, kde se nachází město Žanaozen. Podle tohoto zdroje jsou obvinění, že „bezdůvodně zvýšili cenu plynu“, což „vedlo k masovým protestům po celé zemi“.

Odvolání vlády

Prezident Kasym-Žomart Tokajev již dříve vyhlásil dvoutýdenní výjimečný stav v Almaty a několika regionech kolem metropole, během nějž platí například noční zákaz vycházení, shromažďování, prodeje zbraní, střeliva a alkoholu. V úterý se stovky protestujících pokusily vtrhnout do kanceláře starosty města Almaty.

Několik továren v Německu kvůli vysokým cenám energií ohlásilo omezení provozu

Číst článek

Nepokoje pak vedly k odvolání vlády prezidentem. V prohlášení prezidentské kanceláře se uvádí, že Tokajev přijal demisi vlády premiéra Askara Mamina a novým šéfem prozatímního kabinetu se stává dosavadní první místopředseda Alikhan Smajlov.

Novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnila ceny paliv stejně jako ostatního „společensky významného“ zboží.

Tokajev uvedl, že situace se nyní zklidňuje, a obvinil z eskalace domácí i zahraniční provokatéry.

V bývalé sovětské středoasijské republice, kde je veřejný život přísně kontrolovaný a parlament se obejde bez opozice, jsou veřejné protesty velmi vzácné a také nezákonné, pokud je organizátoři v předstihu nenahlásí.

Protesty otřásly obrazem bývalé sovětské republiky jako politicky stabilní a přísně kontrolované země, který za tři desetiletí své nezávislosti využila k přilákání stovek miliard dolarů zahraničních investic do svého ropného průmyslu, poznamenala agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme