Šéf německé diplomacie: V kauze Navalného otravy budou muset přijít unijní sankce, měly by být cílené
Evropská unie nemůže ponechat bez odpovědi tak závažné porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních, jakým byla otrava ruského opozičníka Alexeje Navalného. V sobotním rozhovoru se zpravodajským portálem t-online to řekl šéf německé diplomacie Heiko Maas. Unie se podle něj v této souvislosti nevyhne uvalení sankcí, které by prý měly být cílené.
„Jsem přesvědčen, že už nebude možné vyhnout se sankcím,“ citovala z rozhovoru s Maasem agentura Reuters. „Sankce musí být vždy cílené a přiměřené. Ale takto závažné porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních nemůže zůstat bez odpovědi. V tomto jsme v Evropě jednotní,“ dodal německý ministr zahraničí.
Merkelová navštívila Navalného v nemocnici, kde se léčil. O jeho stavu se nechávala pravidelně informovat
Číst článek
Německo aktuálně drží předsednictví v Evropské radě a společně s celou EU žádá Rusko o vysvětlení incidentu, po kterém byl opoziční lídr Navalnyj hospitalizován nejdříve v Rusku a následně v Berlíně. Lídři členských zemí evropského bloku tento týden na summitu jeho otravu odsoudili jako pokus o vraždu za použití „armádního nervového jedu ze skupiny novičok“.
Moskva odmítá, že by měla se zdravotními problémy Navalného cokoli společného, a dokonce zpochybňuje, že byl vůbec otráven. Opoziční předák označil za strůjce své otravy ruského prezidenta Vladimira Putina. „Tvrdím, že za zločinem stál Putin, a nemám žádné další verze toho, co se stalo,“ řekl magazínu Der Spiegel.
Putin v sobotu německým představitelům oznámil, že Rusko je ohledně napjatých vztahů mezi oběma zeměmi připraveno vést rozhovory. Dialog nabídl v dopise zaslaném německému prezidentovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi a kancléřce Angele Merkelové v souvislosti s 30. výročím znovusjednocení Německa, napsala agentura DPA s odvoláním na Kreml.