Šéf německé diplomacie: V kauze Navalného otravy budou muset přijít unijní sankce, měly by být cílené

Evropská unie nemůže ponechat bez odpovědi tak závažné porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních, jakým byla otrava ruského opozičníka Alexeje Navalného. V sobotním rozhovoru se zpravodajským portálem t-online to řekl šéf německé diplomacie Heiko Maas. Unie se podle něj v této souvislosti nevyhne uvalení sankcí, které by prý měly být cílené.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr zahraničí Heiko Maas

„Sankce musí být vždy cílené a přiměřené. Ale takto závažné porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních nemůže zůstat bez odpovědi.“ | Foto: Stefanie Loos | Zdroj: Reuters

„Jsem přesvědčen, že už nebude možné vyhnout se sankcím,“ citovala z rozhovoru s Maasem agentura Reuters. „Sankce musí být vždy cílené a přiměřené. Ale takto závažné porušení mezinárodní úmluvy o chemických zbraních nemůže zůstat bez odpovědi. V tomto jsme v Evropě jednotní,“ dodal německý ministr zahraničí.

Merkelová navštívila Navalného v nemocnici, kde se léčil. O jeho stavu se nechávala pravidelně informovat

Číst článek

Německo aktuálně drží předsednictví v Evropské radě a společně s celou EU žádá Rusko o vysvětlení incidentu, po kterém byl opoziční lídr Navalnyj hospitalizován nejdříve v Rusku a následně v Berlíně. Lídři členských zemí evropského bloku tento týden na summitu jeho otravu odsoudili jako pokus o vraždu za použití „armádního nervového jedu ze skupiny novičok“.

Moskva odmítá, že by měla se zdravotními problémy Navalného cokoli společného, a dokonce zpochybňuje, že byl vůbec otráven. Opoziční předák označil za strůjce své otravy ruského prezidenta Vladimira Putina. „Tvrdím, že za zločinem stál Putin, a nemám žádné další verze toho, co se stalo,“ řekl magazínu Der Spiegel.

Putin v sobotu německým představitelům oznámil, že Rusko je ohledně napjatých vztahů mezi oběma zeměmi připraveno vést rozhovory. Dialog nabídl v dopise zaslaném německému prezidentovi Frankovi-Walterovi Steinmeierovi a kancléřce Angele Merkelové v souvislosti s 30. výročím znovusjednocení Německa, napsala agentura DPA s odvoláním na Kreml.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme