Kauza Michaláková postoupila do další fáze. Evropský soud pro lidská práva chce po Norech vyjádření

Případ Evy Michalákové, které norský úřad Barnevernet v roce 2011 odebral syny, se dostal u Evropského soudu pro lidská práva do další fáze. Soud se obrátil na norskou vládu, aby se ke stížnosti vyjádřila. Podle českého zmocněnce u soudu se jedná o určitý úspěch, jelikož 90 procent stížností je zamítnuto. Do stejné fáze se dostalo dalších patnáct sporů, mezi nimi i případ Maxine, kterou úřad vzal slovensko-norským rodičům před čtyřmi roky.

Doporučujeme Praha/Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Michaláková

Eva Michaláková | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Evropský soud pro lidská práva oznámil věc norské vládě, nyní budou mít prostor pro vyjádření,“ potvrdila pro iROZHLAS.cz advokátka Dora Boková.

Eva Michaláková se na soud ve Štrasburku obrátila v polovině roku 2017. O zhruba rok dříve ji norský soud zbavil rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechal. Děti pak úřad odebral v roce 2011.

Norsko kvůli odsouzenému psychiatrovi přezkoumá některé případy odebrání dětí rodičům

Číst článek

Řízení probíhá v několika fázích. Jednou z nich je nově ta, kdy se žalovaná strana může ke stížnosti vyjádřit.

„Vzhledem k tomu, že statistická většina podaných žádostí – ta se pohybuje kolem 90 procent – je odmítnuta, aniž je žalovaná vláda žádána o stanovisko, je jistým úspěchem, že tyto stížnosti prošly zmíněným sítem a postoupily do další fáze projednávání,“ uvedl pro iROZHLAS.cz český vládní zmocněnec při soudu Vít Schorm.

„Stížnosti oznámené žalované vládě nebyly odmítnuty bez stanoviska žalované vlády, protože je ESLP nepovažoval za zjevně nepřijatelné, tedy například podané po lhůtě, bez vyčerpání vnitrostátních prostředků nápravy, neslučitelné s Úmluvou či zjevně neopodstatněné,“ dodal.

Odsouzení psychiatra

  • V dubnu loňského roku BBC informovalo o tom, že norský soud v Oslu odsoudil k téměř dvěma letům vězení předního odborníka v oboru psychiatrie, protože si stáhl téměř 200 tisíc fotografií a 12 tisíc videí zobrazujících sexuální zneužívání dětí.
  • Šestapadesátiletý psychiatr před soudem přiznal, že podobné materiály sledoval 20 let. Během té doby byl přitom jmenován do expertní komise, která hraje v Norsku klíčovou roli při posuzování, zda má být dítě vzato do pěstounské péče.
  • Norské úřady po vynesení rozsudku slíbily, že prověří sérii rozhodnutí o odebrání dětí rodičů, na nichž se odsouzený psychiatr podílel. Jedné z postižených rodin byly loni dokonce děti vráceny.

Takový posun ale podle advokátky Bokové automaticky neznamená, že by se celá věc u soudu rozhodovala. „Stížnost může být stále ještě prohlášena za nepřijatelnou. Další kroky budou pravděpodobně v průběhu podzimu,“ vysvětlila.

Že k odmítnutí může dojít i po stanovisku žalované vlády, popisuje i Schorm: „Je to podobné jako u našeho Ústavního soudu. Ten vydá nález pouze tehdy, pokud ústavní stížnost neodmítne usnesením.“

Desítky případů

Případ Evy Michalákové není jediný, který soud pustil dál. Celkem v polovině června oznámil norské vládě víc stížností, jež se týkají odebírání dětí v Norsku, jak serveru iROZHLAS.cz potvrdilo samo tiskové oddělení soudu. 

„17. června 2019 bylo norské vládě oznámeno dalších 16 stížností týkajících se uvedené problematiky,“ řekla slovenská zástupkyně u štrasburského soudu Marica Pirošíková.

Mezi stížnostmi je i ta, jež se týká slovensko-norského páru Ladických, jimž norská sociální služba Barnevernet v roce 2015 odebrala dceru Maxine.

„Stále je šance k návratu dítěte. Já věřím, že se Norsko probudí a přizná si, že to, co se děje, je nemorální. Věřím, že Štrasburk rozhodne v náš prospěch a vrátí nám dítě,“ uvedla pro iROZHLAS.cz babička Maxine Janka Ladická.

Kromě nově oznámených stížností čelí Norsko několika desítkám dalších podnětů, přičemž o zhruba 22 z nich probíhá řízení.

Případ Michaláková není zdaleka jediný. Úřady v cizině odebraly od roku 2010 z rodin 338 českých dětí

Číst článek

Přelomový rozsudek

Jak česká, tak slovenská vláda přitom plánují ve všech případech intervenovat. To znamená, že ke každé stížnosti zašlou své vyjádření. Evropský soud pro lidská práva ovšem musí intervenci povolit, což se zatím nestalo. „Pokud nám štrasburský soud povolení dá, tak intervenovat budeme,“ dodal Schorm.

Důležité by pro oba případy mohlo být také příští úterý, kdy má štrasburský soud vyhlásit výsledek v kauze Strand Lobben, jež se dostala až před velký senát. Jde o případ, kdy služba Barnevernet odebrala matce třítýdenní holčičku jen na základě podezření, že nemá dostatečné „rodičovské schopnosti“.

Na sobotu jsou také v řadě zemí kvůli Barnevernetu plánované protesty, a to nejen v Evropě, ale i v zámoří.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme