'Evropo, pomoz nám!' Stovky tisíc lidí demonstrovaly v Barceloně za propuštění katalánských separatistů

Barcelona zažila mohutné protesty. Do ulic před polednem vyrazilo na 300 000 příznivců uvězněných katalánských politiků, přijelo na 800 autobusů z celého regionu, informuje Radiožurnál. Uplynulo už půl roku od zadržení prvních separatistických lídrů.

Od zpravodaje z místa Barcelona (Aktualizováno: 19:52 15. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé měli velké fotografie obou zadržených mužů i hesla „Evropo, pomoz nám!“. Do ulic v neděli ale nevyšli jen zastánci katalánské nezávislosti.

Katalánský expremiér Puigdemont je volný, zaplatil kauci a opustil německou vazbu

Číst článek

Nedělní manifestaci svolala nová platforma s názvem Prostor pro demokracii a spolužití. Platforma má ambici plošně zastupovat katalánskou společnost a přinést řešení pro současnou krizovou situaci. Katalánsko už čtyři měsíce nemá sestavenou vládu a region dál spravuje Madrid.

Za Sáncheze a Cuixarta

Na nedělní demonstraci se protestovalo zejména proti předběžné vazbě, ve které jsou už půl roku separatističtí lídři Jordi Sánchez a Jordi Cuixart.

Madrid tvrdí, že Katalánci nejsou ve vězení kvůli politickým názorům, nýbrž kvůli porušování španělské ústavy, která nedovoluje vyhlášení nezávislosti autonomní oblasti ani referendum o takové otázce. Vyšetřovatelé uvádějí, že Sánchez i Cuixart se na přípravě říjnového referenda podíleli.

Referendem o nezávislosti Katalánska uspořádala vláda této autonomní oblasti loni 1. října, přestože podle španělské vlády takové hlasování odporuje ústavě. Madrid se referendu snažil zabránit soudně i silou. Do Katalánska poslal tisíce policistů, kteří zabavovali volební lístky a volební urny a v den referenda bránili lidem ve vstupu do volebních místností. Několik stovek lidí bylo tehdy zraněno.

Katalánsko a celé Španělsko se dostaly kvůli referendu do politické krize - region nemá vládu, protože ji kvůli snahám o nezávislost Madrid sesadil. Přímou správu nad Katalánskem vykonává španělská vláda, která se jí hodlá vzdát až poté, co bude vytvořena nová katalánská vláda. Po prosincových volbách se ji ale regionálnímu parlamentu zatím nepodařilo ustavit.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme