Katalánsko a sucho. Déšť před katastrofálním nedostatkem vody zachránil, hrozí nouzový stav opět?

Katalánsko před katastrofálním nedostatkem vody zachránil déšť. Poměrně hojné srážky v posledních měsících umožnily vládě autonomního regionu na severovýchodě Španělska zrušit nouzový stav kvůli suchu. Vodní nádrže jsou už teď dvakrát plnější než v únoru. Vyhráno ale Katalánci nemají. Nejhorší sucho v katalánské historii se podle sociálního hnutí Aigua és vida může vrátit už na podzim.

Od zpravodaje z místa Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysušená vegetace ve městě v letošním březnu

Vysušená vegetace ve městě v letošním březnu | Foto: Dominik Tesár | Zdroj: Český rozhlas

Sucho v Katalánsku trvalo přes tři roky a zásoby vody v katalánských nádržích klesly pod 16 procent kapacity. Katalánský premiér Pere Aragonès proto 1. února oznámil stav nouze a zavedl přísná opatření na šetření vodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jak dlouho je zažehnán nouzový stav kvůli suchu v Katalánsku? Poslechněte si reportáž

To bylo znát i na pláži v Barceloně. Přístup k moři byl otevřený, ale po procházce na písčité pláži, neexistovala možnost, nohy si umýt. Kohoutky s vodou byly totiž utažené.

Na období sucha upozorňovaly žlutomodré cedulky u sprch i jinde po městě. Kohoutek město vypnulo taky třeba komunitní zahrádce ve čtvrti Poblenou. Jeden ze sousedů, který tam pěstuje zeleninu a bylinky, Radiožurnálu řekl, že většina sousedů se ale nevzdala a vymýšlela jiné způsoby.

Nefunkční sprchy na pláži, fotografie z letošního března | Foto: Dominik Tesár | Zdroj: Český rozhlas

„Když například doma vaříš špagety, můžeš vodu z nich přinést na zahrádku a zeleninu zalít. Někteří vodu sbírají, když se sprchují. Není tak těžké nasbírat denně 10 litrů a přinést je tam,“ vyprávěl Patrick.

Ekonomické dopady

Opatření značně postihla i ekonomiku. Například zemědělci museli spotřebu vody omezit o 80 procent, průmyslové podniky o čtvrtinu a myčky aut zavřely úplně.

Katalánsko zmírňuje omezení užívání vody. Nádrže zásobující region jsou po deštích ze čtvrtiny plné

Číst článek

Andrea z jednoho městského fitness centra popsala, jak sucho dopadlo na jeho klienty: „Museli jsme snížit tlak vody ve sprchách a některé úplně zavřít. A nesmíme nově napouštět bazény nebo vířivky.“

V bazénech se směla pouze čistit už dříve napuštěná voda. Kdyby pak po třech letech nepřišel déšť, hrozilo, že bazény budou muset zavřít úplně.

‚Může být hůř‘

Na začátku května mohla pro Katalánsko vláda stav nouze kvůli suchu zrušit. Ale na jak dlouho?

Sociální hnutí Aigua és vida (Voda je život – pozn. red.) lobbuje za šetrnější zacházení s vodou v Katalánsku. Jeho mluvčí Dante Maschio upozorňuje, že region v současnosti spotřebovává o polovinu víc vody, než má. A může být hůř.

„Za 20 let budeme mít o 23 procent vody méně jenom kvůli klimatické změně,“ zdůraznil mluvčí Maschio.

Cedule u městské zeleně informovaly o zastavení zavlažování kvůli suchu | Foto: Dominik Tesár | Zdroj: Český rozhlas

Vláda to řeší výstavbou nové infrastruktury. Třeba Barcelona už více než polovinu spotřebované vody neodebírá z řek. Část jí recykluje a část získává z mořské vody v největším odsolovacím závodě v Evropě. A plánuje i další dočasný.

2:27

Lesními požáry a suchem unavený portugalský venkov se před eurovolbami přiklání ke krajní pravici

Číst článek

Aigua es vida sice není proti, ale upozorňuje, že získávat vodu těmito cestami znamená vysokou spotřebu energie, vysoké ceny vody a emise skleníkových plynů, „Pokud je sucho zhoršované klimatickou změnou a řešíte to infrastrukturou, která k ní přispívá, je to začarovaný kruh,“ řekl mluvčí hnutí.

Řešení?

Tříleté sucho se dá podle Maschia z poloviny přisoudit změně klimatu a z poloviny špatnému nakládání s vodou. Problém je to, že většinu katalánských vodovodů spravují soukromé firmy a úřadům se pak těžko podnikají úsporná opatření.

Aigua es vida taky prosazuje změny v průmyslu, protože spotřeba vody stoupá právě tam.

„Katalánsko je jedním z největších exportérů ovoce a masa. Ve formě ovoce a masa tak vodu, které nemáme dost, vyvážíme. Tahle odvětví mají díky vodě zisky. Stejně to má turismus. My přitom potřebujeme zajistit přístup k vodě jako lidské právo,“ uvedl Maschio.

Aktuálně jsou nádrže v Katalánsku plné z 36 procent a na většině území pořád platí určitý stupeň varování před suchem. Podle Maschia se beze změn v systému dá nouzový stav sucha znovu očekávat už na podzim.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme