Ozbrojené složky jsou ochotny zajít jakkoli daleko. Stojíme za Kašmírem, řekl šéf pákistánské armády
Náčelník generálního štábu pákistánské armády Kamar Džavíd Badžva v úterý prohlásil, že pákistánské ozbrojené složky pevně stojí za obyvateli Kašmíru a jsou připraveny zajít jakkoli daleko, aby je podpořily. Badžva se tak podle agentury Reuters vyjádřil poté, co indická vláda v pondělí oznámila, že se rozhodla zrušit zvláštní autonomní status převážně muslimy obývaného severoindického státu Džammú a Kašmír.
Pákistánský premiér Imran Chán v parlamentu prohlásil, že jeho vláda je připravena řešit věc v Radě bezpečnosti OSN. „Budeme proti tomu bojovat na jakémkoli fóru. Přemýšlíme, jak to předat Mezinárodnímu soudnímu dvoru OSN... Radě bezpečnosti OSN,“ prohlásil Chán před poslanci obou parlamentních komor.
Vládní Indickou lidovou stranu (BJP) indického premiéra Naréndry Módího obvinil z provozování rasistické politiky.
Konec ústavního článku 370. Indie zruší autonomní status konfliktního Kašmíru
Číst článek
„Ideologie BJP je rasistická a v Kašmíru se podle toho zachovali, porušili ústavu, rozhodnutí nejvyššího soudu i rezoluce OSN,“ řekl Chán.
Vládní indickou stranu také obvinil z toho, že její členové nepovažují občany Kašmíru za sobě rovné. „Pokusí se je zničit,“ tvrdil Chán. Podle něj to povede k masakrům, z nichž budou obviněni Pákistánci. Indie se podle premiéra snaží změnit demografické poměry v Kašmíru.
Americké znepokojení
OSN v souvislosti s vývojem v Kašmíru vyzvala k umírněnosti. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že vývoj v Kašmíru podrobně sleduje, a vyjádřilo obavy nad zprávami o zadržení některých kašmírských politiků. V domácím vězení je například bývalá premiérka státu Džammú a Kašmír Mehbúba Muftíová a expremiér státu Umar Abdulláh.
„Jsme znepokojeni zprávami o zadržování a vyzýváme k respektování osobních práv a k diskusi s lidmi z území, kterých se změny týkají,“ uvedla mluvčí americké diplomacie Morgan Ortagusová v prohlášení.
„Apelujeme na všechny zúčastněné strany, aby udržely mír a stabilitu podél linie kontroly,“ dodala s poukazem na hranici Indie a Pákistánu.
Region Kašmíru je rozdělen mezi Indii a Pákistán, které o něj od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 svedly dvě ze svých tří válek.
Pákistán po téměř pěti měsících otevřel svůj vzdušný prostor. Uzavřel ho po sporu s Indií
Číst článek
Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí vyzval Indii a Pákistán k umírněnosti. „S obavami sledujeme napjatou situaci v regionu. Rovněž máme zprávy o omezeních na indické straně Kašmíru a vyzýváme všechny strany ke zdrženlivosti,“ uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.
Armáda v pohotovosti
Pákistánské pozemní, vzdušné i námořní síly jsou v pohotovosti od minulého týdne, kdy se objevily zprávy, že Dillí do Kašmíru přesouvá vojenské posily. Chán v pondělí uvedl, že ukončení zvláštního autonomního statusu indického státu Džammú a Kašmír porušuje rezoluce OSN.
Pákistánské ministerstvo zahraničí rovněž v pondělí poslalo dopis OSN, v němž vyzývá k vyslání mise do Kašmíru. Parlament na úterý svolal pákistánský prezident Árif Alví a očekává se přijetí rezoluce odsuzující zmíněný indický krok.
Generál Badžva po schůzce s vysokými vojenskými činiteli ve městě Rávalpindí v úterý řekl, že „pákistánská armáda bude až do konce stát pevně při Kašmířanech v jejich spravedlivém boji.“ „Jsme připraveni v tomto ohledu splnit naše povinnosti a zajít přitom jakkoli daleko,“ dodal.
Schválení parlamentem
Zrušení autonomie schválila v úterý zákon o novém uspořádání regionu Džammú a Kašmír. Pro zákon hlasovalo 367 členů Sněmovny lidu, proti bylo 67 členů.
Staronovým indickým premiérem bude Naréndra Módí, prezident ho pověřil sestavením vlády
Číst článek
Oblast je uzavřená a od nedělního večera zůstávají přerušené telefonní sítě i internet, v ulicích měst hlídkují tisíce vojáků. Očekávalo se, že zrušení speciálního statusu vyvolá všeobecné protesty, ale zatím nejsou k dispozici informace o tom, jak lidé na zprávu reagovali, napsal zpravodajský server BBC News.
Na celou himálajskou oblast Kašmíru si činí nárok Indie i Pákistán, obě země disponující jadernými zbraněmi kontrolují jen část Kašmíru; od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 o něj Dillí a Islámábád svedly dvě ze tří vzájemných válek.
Indický tisk: riskantní tah
Indický tisk se dalšího vývoje obává, rozhodnutí indického premiéra Naréndry Módího považuje za riskantní. „Historie jedním škrtem,“ komentuje titulek na první straně v deníku Indian Express největší politický tah za téměř 70 let v jedné z vojensky nejstřeženějších oblastí na světě.
„Tah BJP v Kašmíru je odvážný, ale riskantní,“ napsal v úvodníku list The Hindustan Times, který dodal, že vláda nyní musí najít způsob, jak Džammú a Kašmíru podat pomocnou ruku.
Vláda předem nevarovala, že má v úmyslu zrušit speciální status, a navíc rozdělit dosavadní stát Džammú a Kašmír na dvě svazová teritoria – Džammú a Kašmír a Ladákh.
„ROZDĚLENÍ názorů a státu. Tentokrát provedené největší demokracií na světě, aniž by se Džammú a Kašmíru zeptali,“ napsal na titulní straně list The Telegraph.
Je pravděpodobné, že toto opatření vyvolá negativní reakce v oblasti, kde jen několik hodin před pondělním rozhodnutím indické úřady zatkly místní politické představitele a přerušily telefonní a internetové spojení i televizní kabelové sítě ve snaze zabránit protestům.
Indická vláda je zodpovědná zajistit v Džammú a Kašmíru bezpečnost, ale to znamená respektovat lidská práva všech, řekla jihoasijská ředitelka organizace pro lidská práva Human Rights Watch Mínakši Gangulyová. „Vláda to vzala za špatný konec, když zatkla politické vůdce, zakázala veřejná shromáždění a odpojila internet,“ dodala.
Dillíský politolog Pratáp Bhanu Méhta v komentáři pro Indian Express napsal, že vláda nucenou změnou ve svazovém státě Džammú a Kašmír podkopala indické demokratické zásady. „V dějinách republiky jsou chvíle, kdy se změní v tyranii. Nic víc a nic míň. A právě nyní takový okamžik zažíváme v Kašmíru,“ uvedl Méhta.