Kaddáfího vliv podle rebelů slábne, avšak na velké povstání je brzy
Bezpečnostní aparát libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Tripolisu podle opozičních aktivistů slábne. Zatím je ale stále příliš silný na to, aby opozice riskovala ukvapené povstání.
Zdá se, že se čas Muammara Kaddáfího pomalu chýlí ke konci a operace NATO podporující povstalce proti jeho vládě bude úspěšná. Bývalý libyjský ministr zahraničí Abdar Rahmán Šalgham včera prohlásil, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí si dobře uvědomuje, že už dlouho nemůže zůstat v Libyi.
Vývoj v Libyi a pokračující kampaň NATO rozebral Milan Slezák ve Světě o jedné
Je proto možné, že ji v příštích týdnech opustí. Údajně chce hledat azyl v jiné africké zemi a nebo v Bělorusku, protože tamní prezident Alexandr Lukašenko je jeho přítel.
Zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák ve Světě o jedné poznamenal, že odchod Kaddáfího je sice možný, ale povstalci by museli dosáhnout významného úspěchu. „A i když jsou v poslední době spíše na postupu, splněno to zatím nebylo.“
Velká Británie oznámila, že dosavadní náklady britské účasti na operaci NATO v Libyi dosáhly 250 milionů liber, což podstatně přesáhlo původně plánované výdaje.
Slezák proto připomněl, že podporu veřejnosti kampaň sice má, ale neplatí to ve všech zemích. „Akce se táhne čtvrt roku, NATO si stanovilo ještě další čtvrt rok. Ale já se táži, co se stane, pokud do té doby Kaddáfí neodstoupí?.“
V pondělí rozhodne mezinárodní trestní soud o žádosti o vydání zatykačů na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa libyjské rozvědky Abdalláha Sanúsího kvůli jejich údajným zločinům proti lidskosti. Žádost podal v květnu žalobce tohoto soudu Luis Moreno-Ocampo.
Samotné vydání zatykačů ale podle Slezáka situaci nezmění. „To, že je zatykač vydán, ještě neznamená, že se ten člověk dostane do Haagu,“ zdůraznil ve Světě o jedné komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.