Boltonova kniha ranou pro Trumpa? ‚Je to zásah pro jeho ješitné ego i problém pro kampaň,‘ míní expert

Vydání knihy bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona se prezident Donald Trump několik měsíců snaží bránit, zřejmě ale neúspěšně. Kniha má vyjít příští týden, první úryvky ale zveřejnila americká média už teď. Informace z Boltonovy knihy vzbudily v USA poprask – exporadce mimo jiné uvádí, že Trump loni požádal čínského prezidenta, aby mu pomohl obhájit vítězství ve volbách. Jak velká rána je kniha pro Trumpa a jeho znovuzvolení?

Analýza Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Měli jsme ho dostat už dávno!“ napsal na svůj twitterový účet americký prezident Donald Trump. Kásem Solejmání je podle něj zodpovědný za tisíce mrtvých nebo zraněných amerických občanů a nepřímo se pak podílel na smrti milionů lidí.

Je to zásah pro jeho ješitné ego i problém pro kampaň, míní expert | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Summit G20 v japonské Ósace, který se uskutečnil na konci června 2019, byl jedním z nejostřeji sledovaných setkání světových lídrů loňského roku. Kvůli vrcholícím obchodním sporům mezi Spojenými státy a Čínou, které na sebe v předchozích měsících uvalily cla v hodně stovek miliard dolarů, se pozornost soustředila především na bilaterální jednání Donalda Trumpa s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Právě tam se podle Boltona mělo vše odehrát.

Lukeš: Krize změní USA k nepoznání. Je šokující, jak málo lidí věří realitě a kolik jich Trumpovi tleská

Číst článek

Jak popisují úryvky z jeho nové knihy, Trump měl na setkání s čínským protějškem požádat Peking, aby mu další rok pomohl dostat se znovu do Bílého domu. „Trump pak k mému ohromení stočil konverzaci k nadcházejícím prezidentským volbám v USA, odkazoval na ekonomické možnosti Číny a naléhal na Siho, aby zajistil, že vyhraje,“ píše Bolton v knize, jejíž úryvky zveřejnil list Wall Street Journal a některá další americká média.

Kniha s názvem „The Room Where It Happened, A White House Memoir“ (Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu) se má na pulty obchodů dostat až příští týden, americkému prezidentovi ale přidělává vrásky na čele už delší dobu. Jeho administrativa se opakovaně snažila vydání knihy zastavit a první detailnější ochutnávka zveřejněná americkými médii vysvětluje proč.

„Ukazuje to důvod, proč se knihy Trumpova administrativa tak bojí. Řeší se to minimálně půl roku. Kniha měla vyjít už před několika měsíci, Bílý dům ale vymýšlí způsoby, jak vydání knihy zamezit. Reakce administrativy ukazuje, jak problematické to pro Trumpa může být – nejen pro jeho kampaň, ale obecně pro legitimitu jeho prezidentství,“ přibližuje pro iROZHLAS.cz amerikanista Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) Jan Hornát.

Chaos v Bílém domě i jednání se spojenci i nepřáteli. Ministerstvo chce zabránit vydání Boltonovy knihy

Číst článek

Demokraté a další kritici se podle něj totiž mohou s ještě větší jistotou opřít o tvrzení, že Trump do Bílého domu před čtyřmi lety nastoupil za pomoci vnějších aktérů – v minulosti to naznačovala už kauza kolem ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016, který prezident po celou dobu popírá.

„Trumpovi osobně vadí nejvíc to, že nemůže říct, že volby vybojoval sám, ale byl tam nějaký vnější aspekt. A to je pro jeho ješitné ego velký problém,“ říká Hornát s tím, že podobné věci se během zákulisních jednání možná děly už v minulosti také u jiných amerických politiků, jen se nedostaly na veřejnost.

V případě Trumpa se ale podobných úniků ze zákulisí objevilo víc. Jméno bývalého vysoce postaveného poradce Johna Boltona, který po boku prezidenta strávil 17 měsíců, přitom má ve Spojených státech – především pak v řadách samotných republikánů – nemalou váhu.

Farmáři jsou bití nejvíc

John Bolton, který v letech 2005–2006 zastával úřad velvyslance USA při OSN, se do blízkého kruhu Trumpových spolupracovníků dostal na jaře roku 2018. O necelý rok a půl později ve funkci poradce Bílého domu pro národní bezpečnost skončil kvůli neshodám s Trumpem. Kritikou na prezidentovu adresu nyní nešetří.

Izrael postaví v Golanech osadu pro stovky Židů. Pojmenuje ji po americkém prezidentu Trumpovi

Číst článek

Jak Bolton píše ve své nové knize, během svého působení prý zažil „nespočet“ konverzací, které dokládají, že Trumpovo jednání „podkopává samotnou legitimitu prezidentského úřadu“. Šéfa Bílého domu navíc obviňuje z toho, že slučuje své osobní politické zájmy s těmi národními.

To se prý ukázalo i během zmíněné schůzky se Si Ťin-Pchingem, kdy Trump podle Boltona naznačil, že by mu Peking mohl pomoci navyšováním dovozu amerických zemědělských produktů – takový krok by totiž Trump mohl před domácím publikem prezentovat jako své vítězství.

„Ve vztazích s Čínou je pro něj právě tohle tím nejpalčivějším problémem. Gros jeho voličské základny je totiž především americký venkov – zemědělci, farmáři a pracovníci, kteří vytvářejí ‚materiální‘ hodnoty. Ti ho ve volbách podporovali, zároveň jsou ale jeho politikou nejvíce biti. Jako protikrok na Trumpova cla na hliník a další suroviny totiž Čína přestala dovážet americkou sóju a další zemědělské produkty,“ vysvětluje amerikanista.

Podle Hornáta se peníze získané z cel mají dávat do fondů, které mají kompenzovat ztráty americkým farmářům. Něco takového ale jde proti étosu Republikánské strany, která požaduje co nejméně vlády a redistribuce federálních peněz. „Trump tak lavíruje mezi ideologií a pragmatismem,“ podotýká odborník s tím, že zvýšení vývozu zemědělských produktů do Číny šéf Trump rozhodně potřebuje.

Jak píše ve své knize, během svého působení prý Bolton zažil „nespočet“ konverzací, které dokládají, že Trumpovo jednání „podkopává samotnou legitimitu prezidentského úřadu“ | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

‚Hustá‘ invaze do Venezuely

Informace o zákulisním rozhovoru se Si Ťin-Pchingem přicházejí půl roku poté, co Trump čelil kvůli podobnému jednání s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským ústavní žalobě. Podle ní Trump od Kyjeva žádal kroky, které mohly poškodit jeho volebního soupeře Joea Bidena, požadavek přitom spojoval s poskytnutím vojenské pomoci Ukrajině. Od takzvaného impeachmentu ho ale osvobodil republikány ovládaný Senát.

V havajských košilích, ale po zuby ozbrojení. Co je zač hnutí Boogaloo, které se přidává k protestům v USA?

Číst článek

Bolton nyní uvádí, že kdyby se demokratičtí zákonodárci nesoustředili jen na dění kolem Ukrajiny, „vyústění impeachmentu mohlo dost dobře být jiné“. Komentátoři nicméně připomínají, že Bolton během vyšetřování v Kongresu odmítl vypovídat. Jeho případná výpověď přitom byla považována za klíčovou.

Stejně jako tehdy, i teď Trump jakákoliv obvinění odmítá. „Je to lhář… Každý v Bílém domě Johna Boltona nenáviděl,“ řekl v reakci Trump deníku The Wall Street Journal. Na twitteru pak Boltona označil za blázna a informace z jeho knihy za vykonstruované příběhy.

Třeskutých výroků současného šéfa Bílého domu je v knize mnohem víc – například údajná Trumpova slova o tom, že by bylo „cool“ podniknout invazi do Venezuely. V létě roku 2019 prý pro změnu prohlásil, že novináře odmítající prozradit své zdroje „by měli popravovat“.

Bolton’s book, which is getting terrible reviews, is a compilation of lies and made up stories, all intended to make me look bad. Many of the ridiculous statements he attributes to me were never made, pure fiction. Just trying to get even for firing him like the sick puppy he is!

15:08 – 18. 06. 2020

15316 82199

Chaotická čínská politika

Další ze šokujících Trumpových výroků směřuje opět k loňskému rozhovoru s čínským prezidentem, kterého Trump údajně podpořil ve stavbě takzvaných převýchovných táborů v provincii Sin-ťiang, kam Peking posílá mimo jiné muslimskou menšinu Ujgurů. „Podle našeho tlumočníka Trump řekl, že Si by měl se stavbou táborů pokračovat, Trump měl za to, že je to zcela správný postup,“ píše v knize Bolton.

Tento týden přitom Trump podepsal zákon, který umožňuje uvalení sankcí vůči čínským představitelům odpovědným za utlačování Ujgurů a dalších muslimských menšin v provincii Sin-ťiang na severozápadě Číny. Podle odhadů OSN Čína v táborech zadržuje více než milion Ujgurů, Peking ale popírá, že by s nimi bylo špatně zacházeno, a tvrdí, že jim v táborech poskytuje pracovní školení.

Další rána pro Trumpa. Bílý dům žádal zastavit pomoc Kyjevu po telefonátu se Zelenským, ukazují e-maily

Číst článek

„Vystupování Trumpovy administrativy se může zdát jako chaotické. Věřím, že na jednu stranu Trumpovi čínské tábory bytostně nevadí, na druhou stranu si ale před americkými voliči, kterým to vadí, musí zachovat tvář a nevetovat zákony, které Kongres prosazuje,“ říká Hornát, podle kterého je Trump „racionální programatik bez jakýchkoliv morálních skrupulí a hodnot“, které by mu znemožňovaly se v Čínou dohodnout.

Hodnoty jako demokracie nebo dodržování lidských práv podle odborníka ÚMV hrály v americké politice vždy velkou roli, u Trumpa je ale tento hodnotový rámec upozaděn ve prospěch politiky „něco za něco“ a právě díky tomu dokáže ve vztahu s Čínou lavírovat, tvrdí amerikanista. Zároveň ale dodává, že od tvrdé kritiky čínských představitelů začali v minulosti ustupovat i někteří demokraté včetně Hillary Clintonové.

„Dvojí, trochu chaotická politika vůči Číně nezačala Trumpem. Čína už je tak silný hráč, že Amerika musí balancovat mezi idealistickými hodnotami a tím, že je Čína na mezinárodní scéně výrazný ekonomický, ale už i politický aktér – má mnohem větší vliv v řadě regionů včetně Afriky a s tím se pak nese vliv v mezinárodních organizacích,“ tvrdí odborník.

Jak zareagují voliči?

Boltonovy „Memoáry z Bílého domu“ nejsou zdaleka první kritickou knihou, která nabízí pohled do zákulisí Trumpovy administrativy.

Začátkem roku 2018 se na pulty dostala kniha novináře Michaela Wolffa, která kriticky popisuje počínání Trumpova nejstaršího syna Donalda nebo zetě Jareda Kushnera a jejich kontakty s ruskými činiteli během prezidentské kampaně. Samotného prezidenta pak označuje jako nekompetentního pro výkon funkce. I distribuci knihy s názvem „Fire and Fury“ se přitom Bílý dům snažil zastavit právní cestou, ale marně.

Trump v zahraniční politice volí nové extrémy. Jeho nástupce to bude mít těžké, říká Obamův poradce

Číst článek

O pár měsíců později pak vyšla kniha bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho – ten Trumpa označil za nemorálního a neoddaného pravdě a jeho jednání přirovnal k mafiánskému bossovi.

I tyto knihy ve Spojených státech vyvolaly značný poprask, s odstupem času se o nich nicméně mluvit přestalo. Současná situace je ale jiná – vydání knihy Johna Boltona přichází pět měsíců před americkými prezidentskými volbami, v porovnání s předešlými autory se navíc bývalý bezpečnostní poradce jeví jako mnohem větší kalibr.

„Bolton je na americké politické scéně dlouho. Byl velvyslanec při OSN, je to konzervativec, republikán, nepřítel mezinárodních organizací – když se stal součástí jeho administrativy, do světonázoru Donalda Trumpa dobře zapadal. Ze všech knih, které vyšly, bude ta jeho podle mě nejdůvěryhodnější. Nemůžeme ale zapomínat na to, že není zcela jasné, za jakých okolností odešel – Trump tvrdí, že ho vyhodil, Bolton říká, že odešel sám. Možná tam je nějaká skrytá hořkost, kdy se snaží Trumpa pošpinit a některé ty kauzy dovádí do extrémů,“ zamýšlí se Hornát.

S ohledem na to, jaké má Bolton ve straně renomé, jeho kniha může mít u republikánů váhu, míní amerikanista. V očích širší veřejnosti, která Trumpa podporuje, ale Boltonova odhalení větší roli hrát nebudou. „Jeho voliči to bude vnímáno jako další komplot proti Trumpovi a myslím si, že mu to úplně neuškodí. Mnohým voličům to je vlastně jedno – oni prostě chtějí, aby Trump vyhrál,“ uzavírá Hornát.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme