Jižní Korea nabídla KLDR pomoc na odstranění následků záplav

Jižní Korea nabídla Korejské lidově demokratické republice humanitární pomoc za 4,8 miliard dolarů. Pomoc má být použita na odstranění následků záplav, které v minulých dnech postihly především střední část KLDR.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při lijácích století přišlo o život 59 Jihokorejců

Při lijácích století přišlo o život 59 Jihokorejců | Zdroj: Reuters

Bez střechy nad hlavou zůstalo na 8 tisíc lidí. V zemi se navíc prohloubila potravinová krize. Oba státy, jak jižní, tak severní Korea, spolu přitom mají jen velmi křehké diplomatické vztahy.

Podle koreanisty Jaromíra Chlady je obtížné zjistit, jak se obyvatelé KLDR s následky velké vody vypořádávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztazích mezi oběma korejskými státy mluvil ve Světě o osmé koreanista Jaromír Chlada

„Na místě působí místní pobočka Červeného kříže, která začala organizovat pomoc, distribuci zdravotního materiálu. V jejích zprávách se píše o tom, že místní úřady podle možností zahájily v postižených provinciích opravy infrastruktury a začaly distribuovat tablety na čištění vody, hygienické balíčky a tak dále,“ uvedl Chlada ve Světě o osmé.

Podle jeho slov sice neexistují stoprocentní záruky, že jihokorejskou pomoc KLDR skutečně využije na překonání povodňových škod, v případě takovéto ‚náhlé‘ humanitární pomoci je ale větší pravděpodobnost, že bude ke svému pravému účelu použita.

„Je to především náhlá situace a ani místní úřady nemají zájem na tom, aby se tato kritická situace nějakým způsobem prodlužovala. Ta debata o tom, jak se využívá pomoc Severní Koreji, se týká spíše té dlouhodobé pomoci, která fungovala za minulých vlád, za předchozích dvou prezidentů, kdy Jižní Korea v rámci své politiky přibližování se s KLDR posílala do Severní Koreje velké množství obilovin, hnojiv a tak dále, aniž by za to vyžadovala nějaké služby a aniž by kontrolovala distribuci,“ vysvětlil dále Chlada s tím, že nynější jihokorejský prezident tuto praxi změnil.

Korejská lidově demokratická republika v posledních 2 týdnech rovněž obnovila svou diplomatickou aktivitu a oznámila, že je připravena vrátit se k šestistranným jednáním o svém jaderném programu. Podle Chlady jde ale zřejmě jen o osvědčenou severokorejskou taktiku v době, kdy potřebuje humanitární pomoc.

„Časová souhra tomu nasvědčuje. Severokorejský režim se chová velmi pragmaticky, ať už navenek vůči Jižní Koreji, nebo vůči světu. A samozřejmě taktiku, kterou oni používají, to znamená vyvolat konflikt, potom zasednout k jednání, vyjednat si nějakou pomoc a pak zase konflikt uklidnit, můžeme aplikovat i na tuto situaci.“

„Takže se domnívám, že režim využil situace a ukázal svoji řekněme přátelštější tvář, otevřenost k jednání, ale otázkou samozřejmě zůstává, do jaké míry je to rétorika, protože poslední kolo šestistranných jednání Severní Korea uzavřela s tím, že už se k nim nikdy nebude vracet,“ připomněl koreanista Jaromír Chlada ve Světě o osmé.

Marika Táborská, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme