Jihoafrická policie brutálně potlačila stávku horníků, 34 lidí zastřelila

Třicet čtyři mrtvých a 78 raněných zůstalo podle upřesněných informací po střetech horníků s policisty nedaleko Johannesburgu v Jihoafrické republice. Zadrženo bylo 259 lidí. Horníci týden stávkovali za zvýšení platů. Policie proti nim zasáhla s mimořádnou brutalitou, která otřásla celou zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující horníci platinového dolu Marikana

Protestující horníci platinového dolu Marikana | Zdroj: Reuters

Asi 3 tisíce stávkujících zabarikádovalo přístupovou cestu k dolu. Dlouhou dobu proti sobě stáli policisté a pořádkové síly a horníci. Den před zásahem vystoupila šéfka tamní policie a řekla, že policie demonstraci ukončí.

Podle afrikanisty Otakara Hulce si horníci chtěli stávkou vymoci trojnásobné zvýšení mezd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afrikanista Otakar Hulec ve vysílání Rádia Česko

„Údajně vedení toho dolu s nimi chtělo vyjednávat, nebylo to úspěšné a nakonec soud rozhodl, že stávka je nezákonná. Včera se ty tři tisíce horníků shromáždily na jednom kopci nedaleko lomu a trvaly na tom, že se nevrátí do práce. A policie tam byla poslána, aby zjednala pořádek,“ přiblížil afrikanista ve Stalo se dnes.

Podle svědků policisté zahájili palbu poté, co se masa stávkujících vyzbrojených mačetami a tyčemi začala tlačit na policejní kordon. Policie nejdříve použila vodní děla a slzný plyn, pak spustila asi dvouminutovou intenzivní střelbu z automatických zbraní.

Zatímco odboráři mluví o masakru, podle mluvčího policie se strážci pořádku jen bránili. Reagoval i prezident Jakob Zuma, který prohlásil, že je policejním zásahem otřesen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O brutálním potlačení stávky horníků v JAR mluvil afrikanista Otakar Hulec i ve Stalo se dnes

Za velkou radikalizací horníků může podle afrikanisty Otakara Hulce i rozkol mezi jejich odborovými organizacemi. Jedna z nejradikálnějších organizací podporuje snahu o znárodnění dolů a průmyslu a vyvlastnění půdy evropským farmářům.

„Horníci byli zfanatizováni a ozbrojeni. Měli málo střelných zbraní, hlavně šlo o mačety a oštěpy,“ popsal afrikanista Hulec.

Jde o nejkrvavější zásah v Jižní Africe od roku 1994, kdy skončil apartheid. Prezident Jacob Zuma prohlásil, že krveprolití vyšetří zvláštní vládní komise.


View Larger Map

Igor Maňour, Jaromír Marek, Tomáš Pavlíček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme