Japonci spustí první reaktor odstavený po havárii ve Fukušimě

Japonsko se vrací k jaderné energii. Už v neděli znovu spustí jeden z reaktorů odstavený po loňské havárii ve Fukušimě. Obnovením některých jaderných elektráren chtějí Japonci vyřešit nedostatek energie v letních měsících.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská jaderná elektrárna Ohi

Japonská jaderná elektrárna Ohi | Zdroj: ČTK

Tuto neděli japonská firma Kansai znovu spustí jeden z bloků jaderné elektrárny Ohi, na západě země. Vyrábět energii by zařízení mělo do čtyř dnů, na plnou kapacitu pojede zhruba za týden. Druhý reaktor ve stejné elektrárně by se pak měl rozběhnout po 17. červenci.

I přes nevoli veřejnosti, která se po loňské havárii elektrárny Fukušima Dai-iči proti jádru postavila, se podle energetických společnosti Japonsko bez jaderných elektráren neobejde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková v Odpoledním Radiožurnálu

S nedostatkem energie se už potýkají velké společnosti jako například Panasonic nebo Sharp. A situace se opět zhorší během léta, kdy je vždy mnohonásobně vyšší spotřeba energie.

Odborníci označili oba reaktory, které se mají spustit a které prošly povinnými stres-testy, za bezpečné. Vláda povolila jejich provoz v polovině června a spuštění odsouhlasily poté i místní úřady. Vládní experti tvrdí, že tedy bezpečné jsou.

Nezávislí odborníci to ale popírají a kritizují politiky za to, že riskují. Podle některých vláda, tlačena velkými podniky, spěchala se spuštěním reaktorů a nikterak nezvýšila jejich bezpečnost, a to i přesto, že to slibovala.

Veřejnost rozhodnutí vlády a úřadů kritizuje. Většina Japonců je po loňské fukušimské havárii proti nukleární energii. Dnes se k plánovanému obnovení reaktorů vyjádřilo v mediích i několik odborníků. Tito přední seismologové varují, že zemi může postihnout další katastrofa, na kterou údajně nejsou japonská zařízení zcela připravená.

Japonsko po fukušimské katastrofě odpojilo všech svých padesát jaderných reaktorů. Žádný z nich neměl být obnoven bez důkladných testů a v případě nesouhlasu místních úřadů.

Kateřina Procházková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme