Jak zprůhlednit financování stran - radí politolog
Rada Evropy a její Skupina států proti korupci ve své zprávě tvrdí, že financování politických stran v České republice není zrovna transparentní. Jak jej zprůhlednit radí politolog Jan Outlý.
Významným faktorem financování českých stran je štědré financování z veřejných zdrojů. Jak to omezit? „Tím, že se po stranách bude vyžadovat, aby si vedle státního příspěvku nalezli také vlastní finance. Například formou regulovaných darů. Funguje to tak v řadě zemí,“ tvrdí politolog z Univerzitního střediska Metropolitní univerzity Praha v Hradci Králové Jan Outlý.
Na návrh Skupiny, aby politické strany měly svůj účet u ČNB Outlý dodává, že jde o standardní opatření, které v řadě zemi platí:
„Zvláště pro účely pro volební kampaně se zřizují zvláštní účty, které jsou transparentní a pohyby na nich jsou veřejně viditelné. Jsou navíc často omezovány. Stropy na kampaně by měly být zavedeny zejména proto, že bez nich ztrácí smysl systém státního financování stran.“
„Limity na kampaně jsou zaváděny buď ve formě absolutní částky, nebo, což si myslím, že je praktičtější, jako násobek průměrné mzdy. Tyto úpravy existují například v Rusku. Můžeme říct, že tato úprava je dnes už převažující,“ míní.
Outlý také souhlasí s tím, že není dobré, že si u nás mohou strany auditory vybírat sami. „Určitě. Ten auditor má být nezávislý. Ještě horší prohřešek je, že kontrola finálních výročních zpráv probíhá na půdě poslanecké sněmovny, nikoli v nějakém nezávislém orgánu.“
„Kontrola je to spíše formální, můžeme říct, že sankce pro politické strany nejsou. Strana má šanci nedostatky nejprve odstranit, žádnému riziku vystavěna není,“ vysvětluje.
Vládní koalice schválila strategii boje proti korupci a ministru vnitra uložila zaměřit se na zprůhlednění financování politických stran. Outlý se ale nedomnívá, že by to mělo patřit do kompetence ministra vnitra Jana Kubiceho či vicepremiéra Radka Johna:
„Mám za to, že by to vůbec neměla být politická instituce, ale že by za tímto účelem měla být zřízena veřejnoprávní instituce. Takový orgán by mohl připravit i legislativní řešení. Ve většině evropských zemích takový orgán funguje.“
Rada Evropy dala České republice celkem třináct doporučení, jak financování politických stran zprůhlednit. V první polovině roku 2013 chce zkontrolovat, jak si je vzala k srdci.