Jak Čína zmrzačila americkou špionáž? Vraždění a zatýkání informátorů, píše New York Times

Číně se před několika lety podařilo zlikvidovat řadu amerických informátorů v zemi, a tak překazit několik špionážních operací a ochromit činnost zpravodajských služeb USA. Vyplývá to z informací, které zveřejnil deník New York Times. Podle něj Spojené státy mezi lety 2010 a 2012 přišly až o 20 lidí, kteří v Číně působili jako zpravodajové americké Ústřední zpravodajské služby CIA.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CIA. Ilustrační foto.

CIA. Ilustrační foto. | Foto: Carolyn Kaster | Zdroj: ČTK

Americký deník New York Times se ve svém článku odvolává na současné i bývalé zaměstnance zpravodajské služby CIA, kteří čínský zásah označují za jeden z nejhorších za poslední desítky let.

Podle nejmenovaných zdrojů byl jeden z amerických agentů působících v Číně dokonce zabit přímo před svými kolegy na dvorku vládní budovy. To mělo podle nich posloužit jako jasný vzkaz pro další agenty.

Není jasné, jak se Číňanům podařilo americké zdroje odhalit. Někteří mluví o hackerském útoku, nebo infiltraci špiona do CIA. Nevylučuje se však ani neopatrnost amerických agentů. Ať už za tím stojí ale cokoliv, jisté je, že se Číňanům podařilo zničit síť informátorů, kterou Spojené státy budovaly roky.

Dosud neznámá epizoda amerických zpravodajských služeb v Číně zároveň ukazuje, jak úspěšní Číňané byli ve snaze narušit americkou špionáž a ukrást tajné informace ještě dávno před kybernetickým útokem v roce 2015, kdy Čína získala informace o milionech amerických státních zaměstnanců, podotýká New York Times.

„V době, kdy se CIA snaží zjistit, jak dva měsíce nazpět na internet unikly citlivé dokumenty od WikiLeaks, FBI vyšetřuje možné vazby Trumpovy kampaně na Rusko, nestálý charakter čínského vyšetřování ukazuje, jak složité je provádět kontrašpionážní vyšetřování sofistikovaných špionážních služeb, jako jsou ty v Číně a v Rusku," píše New York Times.

CIA i Federální úřad pro vyšetřování (FBI) odmítly článek komentovat. Detaily vyšetřování v Číně jsou dlouhodobě přísně utajované. Deset stálých i bývalých zaměstnanců tajných služeb i proto deníku poskytlo informace pouze pod příslibem anonymity.

Americká špionáž v Číně

První problémy se objevily podle zdrojů New York Times v roce 2010, kdy přísun informací o vnitřním fungování čínské vlády byl díky zdrojům hluboko v pekingské byrokracii na svém vrcholu. Informátory byli v té době Číňané, které podle CIA zklamala zkorumpovanost čínské vlády. Ke konci roku 2010 se však příval informací zpomalil.

FBI i CIA proto nařídily vyšetřování s názvem Medojed. Čím víc zdrojů mizelo, tím víc se naléhavost operace zvyšovala. Prakticky každý zaměstnanec amerického velvyslanectví v Číně byl podroben podrobnému vyšetřování, ať už měl jakoukoliv pozici.

Někteří z vyšetřovatelů se domnívali, že se Číňanům podařilo rozklíčovat metodu šifrování CIA, kterou používali ke komunikaci se svými zdroji. Jiní se obávali, že je v CIA zrádce. Názor na to, kdo nebo co za problémy stojí, ale nikdy nebyl jednotný a teorii, že je uvnitř zpravodajské služby dvojitý agent, nechtěl dlouho nikdo uvěřit. 

Vyšetřování se ale nakonec přeci jen zaměřilo na bývalého agenta, který pracoval v divizi CIA, která na Čínu dohlížela. Proti dotyčnému se však nepodařilo nashromáždit dostatek důkazů a podle současných i bývalých zaměstnanců CIA žije nyní v jiné asijské zemi.

Napáchaná škoda

Teorii o zrádci v řadách CIA mnoho lidí odmítá dodnes. V roce 2013 už bylo nicméně jasné, že Čína byla v identifikaci amerických zdrojů velmi úspěšná. Podle některých zdrojů zemřelo a bylo zatčeno od roku 2010 do roku 2012 až 20 lidí, kteří jako informátoři působili. I přesto se CIA později pokusila síť špiónů v Číně znovu vybudovat.

Někteří američtí představitelé tvrdí, že je Čína ve své špionáži zvláště v posledních letech agresivní. V roce 2016 se jeden ze zaměstnanců FBI přiznal, že roky pracoval jako čínský agent a Pekingu předával citlivé informace o technologiích výměnou za peníze, luxusní hotely a prostitutky.

V březnu 2017 pak prokurátoři oznámili zadržení dlouholeté zaměstnankyně ministerstva zahraničí Candace Marie Claibornové, která je obviněna z toho, že lhala vyšetřovatelům o svých kontaktech s čínskými představiteli.

Dominika Píhová, Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme