Izraelští vojáci zabili 15 Palestinců, 1400 zranili. V Gaze se demonstruje 'za návrat' do Palestiny
Nejméně patnáct mrtvých a na 1400 zraněných si zatím vyžádaly protesty Palestinců, které v pátek vypukly na hranici Pásma Gazy s Izraelem. Na několika místech podél hraniční linie se jich účastní odhadem asi 30 tisíc lidí. Někteří z nich házejí na vojáky kameny a na řadě míst hoří pneumatiky, informoval izraelský deník The Times of Israel. Kvůli protestům požádal Kuvajt o jednání Rady bezpečnosti OSN.
Cílem předem plánovaných protestů, které mají trvat do poloviny května, je návrat Palestinců na území, která byla dříve Palestinou.
Místo dvou států válka
„Před sedmdesáti lety jsme odtamtud odešli a teď jsme se rozhodli vrátit do naší země,“ řekl agentuře AFP šéf skupiny Islámský džihád Chálid Batš, jeden z organizátorů protestů. Měl tak na mysli květen 1948, kdy na části někdejší Palestiny vznikl stát Izrael. Podle plánu OSN měly vzniknout v Palestině dva státy židovský a arabský.
Izraelská tanková střela zabila farmáře v Pásmu Gazy. Další člověk byl zraněn
Číst článek
Arabské státy ale s plánem OSN nesouhlasily a okamžitě po vzniku Izraele vypukla první arabsko-izraelská válka. Arabské země kritizovaly mimo jiné velikost území židovského státu a poukazovaly na to, že množství Arabů se stane v židovském státě minoritou.
Po válce, která skončila v roce 1949, rozšířil židovský stát své území z OSN stanovených 56 procent na 77 procent Palestiny. Z izraelského území tehdy uprchly statisíce arabských obyvatel.
Podle Ismáíla Haníji, vůdce radikálního hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, mají být nynější protesty i vzkazem americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že se Palestinci nevzdají svého práva na Jeruzalém a Palestinu.
Nepokoje maskují terorismus
„Izraelská armáda zahájila střelbu na provokatéry, kteří se pokusili přiblížit k pohraniční zdi a narušit tak izraelskou suverenitu, nebo kteří chtěli proklouznout na izraelské území, případně ničili bezpečnostní zeď,“ uvedl mluvčí izraelské armády Avichaj Adraí. Izraelští vojáci používají ostrou munici.
Podle armády mají nepokoje jen maskovat teroristické útoky. Izrael prohlásil, že za veškeré oběti je zodpovědný Hamás a že se hnutí snaží vyprovokovat konfrontaci se židovským státem.
Deník The Times of Israel s odvoláním na úřady v Pásmu Gazy uvedl, že několik protestujících zastřelila izraelská armáda a jednoho farmáře už ráno na poli zabila izraelská tanková střela. Podle některých zdrojů se údajně chystal nastražit u hranic výbušninu. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy přišel farmář o život poblíž města Chán Júnis.
'Pochod za návrat'
Už během předchozích dnů si Palestinci z Pásma Gazy postavili stany u hranic s Izraelem a dnes zahájili protest nazvaný „Pochod za návrat“. Hned ráno zazněly z mešit v Gaze výzvy Palestincům, aby se k protestům připojili. Autobusy svážely lidi k hranicím s Izraelem, kde se na pěti místech vytvořily stanové tábory několik stovek metrů od bezpečnostního plotu.
Protesty začaly jako demonstrace vsedě, ale brzy se vymkly kontrole. Palestinci začali zapalovat pneumatiky a házet kameny na izraelské vojáky. Protesty jsou plánované na více než šest týdnů a měly by podle plánu vyvrcholit v polovině května, v den výročí vzniku státu Izrael.
Kvůli očekávanému násilí izraelská armáda na hranici vyslala posily, podle deníku The Times of Israel tam poslala i přes 100 odstřelovačů.
Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes varoval, že každý, kdo se z Gazy přiblíží k bezpečnostnímu pásu na hranici s Izraelem riskuje život. „Radím obyvatelům Gazy, aby se neúčastnili provokací,“ řekl.