Izrael začal demolovat palestinské domy u Jeruzaléma, podle EU porušuje mezinárodní právo
Izraelské úřady v noci na pondělí na předměstí východního Jeruzaléma začaly s demolicí bytových domů, které označují za nelegálně postavené. Ke strhávání palestinských domů, které nemají povolení, Izrael přistupuje běžně, nynější případ je ale neobvyklý tím, že demolice se koná v oblasti okupovaného Západního břehu Jordánu pod přímou palestinskou správou, napsal portál The Times of Israel. Postup Izraele kritizovala Evropská unie jako nelegální.
V domech, které ještě nejsou dokončené, žije podle odhadu OSN asi dvacet lidí, dalších zhruba 350 majitelů se dosud nenastěhovalo, napsala agentura AP.
Ač domy stojí v zóně, která je pod přímou správou palestinských úřadů, Izrael je považuje za nelegálně postavené, neboť stojí příliš blízko takzvané bezpečnostní bariéry oddělující Izrael od Západního břehu.
Netanjahu je nejdéle vládnoucím premiérem. Izrael ekonomicky pozvedl, čelí ale také kritice
Číst článek
Demolice se koná v předměstské čtvrti Súr Báhir, týkat se podle Izraele bude deseti bytových domů. Televize Kan poznamenala, že v domech je 72 bytů.
Palestinští obyvatelé se roky snažili demolici zabránit právní cestou, nejvyšší soud ale v červnu podle The Times of Israel zamítl jejich žádost o zrušení vojenského nařízení, které výstavbě v oblasti brání. Místní tvrdí, že získat od Izraele povolení pro domy je zde nemožné a že nemají žádné jiné pozemky, na kterých by mohli stavět.
Mluvčí diplomacie EU Maja Kocijančičová v pondělním prohlášení uvedla, že většina budov určených k demolici stojí podle dohod z Osla v oblasti A a B Západního břehu Jordánu, tedy na území, kde o otázkách civilní povahy rozhoduje palestinská samospráva.
„Izraelská osadnická politika zahrnující akce jako nucený přesun, vystěhování, demolice a konfiskace domů je z hlediska mezinárodního práva nelegální. V souladu s dlouhodobou politikou EU očekáváme, že izraelské úřady demolice okamžitě zastaví,“ stojí v prohlášení.
Tato politika Izraele podle něj snižuje možnost řešit izraelsko-palestinský konflikt ustavením Palestiny vedle Izraele a dosáhnout trvalého míru. Ohrožuje také možnost, že Jeruzalém bude hlavním městem obou těchto států.