Itálie se dohodla s Evropskou komisí na sporném rozpočtu pro příští rok. Sníží plánovaný schodek
Itálie se s Evropskou komisí dohodla na sporném rozpočtu na rok 2019. Uvedla to v úterý mluvčí italského ministerstva hospodářství. Řím ale zatím z Bruselu obdržel pouze verbální potvrzení, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký předsedovi vlády. Před středečním jednáním komisařů dohoda pravděpodobně nebude oficiálně schválena.
Mluvčí komise bez dalšího potvrdil, že italský rozpočet je na pořadu nadcházejícího jednání. Podrobnosti k dohodě odmítla sdělit rovněž mluvčí italského ministerstva.
Jak v úterý informoval list Corriere della Sera, Evropská komise požádala Itálii, aby v návrhu rozpočtu na příští rok ušetřila dalších 2,5 miliardy až tři miliardy eur (64 miliard až 77 miliard korun). Místopředsedové italské vlády Matteo Salvini a Luigi Di Maio jsou proti dalším škrtům, protože nechtějí, aby se rozpočtový schodek dostal pod upravenou hodnotu 2,04 procenta hrubého domácího produktu (HDP), napsal deník.
Evropská komise v listopadu požádala současnou italskou vládu, aby svůj rozpočtový plán přepracovala, protože se neřídil pravidly Evropské unie. Nesnižoval zadlužení země a plánovaný schodek 2,4 procenta HDP byl třikrát vyšší, než jaký avizovala předchozí vláda.
Itálie přepracovala rozpočet pro příští rok. Kvůli vysoké zadluženosti ho stále kritizuje Evropská komise
Číst článek
Řím v obavách z disciplinárního řízení, které by mohlo vést až k uvalení výrazných finančních postihů, souhlasil se snížením schodku na 2,04 procenta HDP.
Pravidla patrně poruší i Francie
Jednání o návrhu italského rozpočtu komplikuje fakt, že rozpočtová pravidla Evropské unie příští rok velmi pravděpodobně poruší i Francie, jak signalizují někteří členové její vlády. V jejím případě se ale o pokutách nehovoří. Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici francouzskému rádiu RTL řekl, že možné překročení tříprocentní hranice ze strany Paříže se dá tolerovat, pokud půjde jen o přechodné opatření.
Německý ministr hospodářství Peter Altmaier v úterý francouzské televizi C News řekl, že si nemyslí, že Francie bude nucena pravidlo porušit. „Je tu ještě prostor,“ řekl s odkazem na možné uzavření dohody o digitální dani, která by více a lépe zdanila velké internetové firmy, jako je například Google nebo Facebook.