Italský novinář, který upozornil na koncert neofašistů k Palachově památce, dostal ochranku

Italský novinář Paolo Berizzi, který jako první upozornil na lednový veronský koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, dostal stálou policejní ochranu. Informoval o tom ve středu jeho domovský list La Repubblica. Berizzi, autor loni vydané knihy Nazi Italia, soustavně monitoruje krajní pravici na severu Itálie. Lidé z tohoto prostředí jemu i jeho rodině už několikrát vyhrožovali smrtí.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Od včerejšího dne mi byla posílena ochrana. Krátkodobá policejní ochrana byla nahrazena stálou. Můj život se nevyhnutelně změní. Ale moje práce při vyšetřování fašistických skupin pokračuje ještě víc než předtím. Děkuji těm, kteří mě ochraňují a těm, kteří mě následují,“ napsal Berizzi ve středu na svém profilu na twitteru.

„Když ještě veřejnost moji tvář neznala, mohl jsem se dostat na setkání a do průvodů krajní pravice, o nichž jsem psal zprávy a dokumentoval je. Už několik let, jak si dovedete představit, to dělat nemohu,“ řekl Berizzi minulý měsíc.

‚Koncert se konal a bylo vyprodáno.‘ Italští neofašisté si Palachovu památku připomněli na venkově

Číst článek

Ve své knize Nazi Italia razí tezi, že fašismus v Itálii nabral za posledních 15 let na síle, ale ve skutečnosti vlastně nikdy na síle neztratil. „Nejprve k tomu nedozrál čas a fašisté se styděli sebe samé takto definovat a otevřeně se projevovat. Dnes už čas dozrál a skuteční fašisté se beze studu projevují. Politická a veřejná rozprava fašismem nasákla: za ‚normální‘ se považuje to, co normální není. Fašismus se stal legitimním. Odpadly předsudky s ním spojené a mnozí (neofašisté) se přestali stydět,“ shrnul Berizzi závěry své knihy.

Berizimu bývá přisuzován původ slova „fascioleghismo“, novotvaru, který se skládá z italského slova pro fašismus a názvu vládní strany Liga. „Je to nová tvář Ligy, kdysi autonomistické a protifašistické strany, která se s nástupem (Mattea) Salviniho stala pravým opakem. Nyní to je nacionalistická strana hlásající svrchovanost (Itálie), spojila se s fašisty, legitimizovala je a do vlády vnáší jejich hesla (počínaje sloganem ‚Italové především‘),“ vysvětlil italský novinář.

Na otázku, zda Ligu považuje za krajně pravicovou sílu, odpověděl: „Ano, současná Liga, třebaže se tak nedefinuje, je krajně pravicová strana, napojená na ty nejdůležitější evropské krajně pravicové strany.“

Historie Ligy

Liga severu, dříve marginální strana, původně usilovala o odtržení Padánie, tedy oblasti v povodí řeky Pádu na severu Itálie, od zbytku Itálie. Nynější vicepremiér a ministr vnitra Salvini vedení strany převzal na konci roku 2013. Před loňskými volbami vypustil z názvu slovo „sever“ a následný úspěch založil na vyhrocené protiimigrační rétorice. V březnových volbách odevzdalo krajně pravicové Lize hlas 17 procent voličů. Podle průzkumu zveřejněného tento týden by nyní Lize dala hlas více než třetina voličů.

Bělohradský: Italská krajní pravice adoptovala Palachův čin ihned, byli vděční za boj proti komunismu

Číst článek

Za hegemona nynější neofašistické scény považuje Berizzi organizaci CasaPound Italia, která se ustavila jako pravicové sociální centrum a postupně se stala celonárodní politickou silou. Tato organizace byla v letech 2014 až 2015 napojena na Salviniho Ligu a soustavně přetahuje sympatizanty ostatních neofašistických a neonacistických uskupení - příkladem může být odliv členů krajně pravicové strany Forza Nuova (Nová síla), jejíž šéf o sobě otevřeně hovoří jako o fašistovi.

„Mnoho z těchto (krajně pravicových) hnutí si politiky této vlády, která prosazuje svrchovanost Itálie, cení a ‚kapitána‘ Salviniho chápou jako svůj referenční bod. Ten jejich sympatie opětuje a den co den cituje (fašistického diktátora Benita) Mussoliniho,“ konstatoval italský novinář.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme