Irsko má nejmladšího premiéra v historii. Katolickou zemi povede gay s indickými kořeny

Irský parlament ve středu zvolil novým premiérem předsedu strany Fine Gael Lea Varadkara, který se stal vůbec prvním otevřeně homosexuálním politikem v čele této katolické země. Varadkar, který ve funkci nahradil odstoupivšího Endu Kennyho, bude řešit především otázky spojené s odchodem sousední Británie z Evropské unie či politickou krizi v Severním Irsku, uvedla agentura Reuters.

Dublin Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irský premiér Leo Varadkar

Irský premiér Leo Varadkar | Foto: Clodagh Kilcoynová | Zdroj: Reuters

Osmatřicetiletý potomek indického přistěhovalce je vůbec nejmladším člověkem, který zastával úřad irského premiéra. „Je mluvčím nové generace irských žen a mužů, představuje moderní, pestré a inkluzivní Irsko a mluví za ně jako nikdo jiný," řekl poslancům o Varadkarovi Kenny, který svého nástupce do premiérského křesla nominoval.

Varadkar se stal symbolem společenských změn v kdysi striktně konzervativní zemi, která homosexualitu dekriminalizovala teprve v roce 1993 a v níž katolická církev dodnes hraje významnou společenskou roli.

Novému irskému premiérovi Leu Varadkarovi gratulují kolegové | Foto: Clodagh Kilcoynová | Zdroj: Reuters

„Pod vedením Endy Kennyho jsem se stal rovnoprávným občanem ve své vlastní zemi před pouhými dvěma lety a mohl jsem se ucházet o tento úřad, což jsem kdysi považoval za nesplnitelný sen, alespoň pokud jsem chtěl být sám sebou," prohlásil ve středu Varadkar v narážce na to, že Irsko předloni legalizovalo manželství homosexuálů.

Sotva pětimilionové Irsko sice v současnosti patří k nejrychleji rostoucím evropským ekonomikám, avšak potýká se s bytovou krizí a zastaralou infrastrukturou. Zásadním politickým problémem bude pro nového premiéra podle expertů patrně odchod Británie z EU, který se týká i sousedního Severního Irska.

Nový šéf středopravé vládnoucí strany je zastáncem takzvané měkké varianty brexitu, díky níž by si Ulster zachoval výhody jednotného evropského trhu a mohl s Irskem sdílet bezcelní styk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme