Irácký parlament schválil složení nové vlády
Irácký parlament dnes schválil složení nového kabinetu a program takzvané vlády národní jednoty. Po pádu svrženého režimu Saddáma Husajna jde o nejreprezentativnější kabinet, který by měl odrážet rozložení politických sil v zemi.
Na vládě se podílejí šíité, sunnité, Kurdové, Turkmeni i sekulárně nenábožensky orientovaní Iráčané. Mezi šíity mají zastoupení jak radikální proud duchovního Muktadá Sadra, tak strana Hlas islámu premiéra Núrí Džaváda Malikiho a také nejsilnější šíitské seskupení Nejvyšší rada islámské revoluce v Iráku.
Kabinet má 37 členů, ale obsazení tří křesel je dočasné. Je to první stálá vláda, kterou má Irák od svržení Husajnova režimu. Vznikla po vleklých a komplikovaných jednáních čtyři měsíce po volbách.
Jak uvedla televize Al-Džazíra, podle očekávání se staronovým ministrem zahraničí stal kurdský politik Hošjar Zibarí a dosavadní ministr vnitra Baján Bákir Súlagh byl jmenován šéfem resortu financí.
Jeho dosavadní post i ministerstvo obrany budou zatím řídit pověření náměstci ministra. Premiér Maliki vedl až do poslední chvíle před zahájením zasedaní neúspěšné rozhovory o obsazení obou postů.
Hlavním cílem kabinetu má být podle Malikiho zajištění bezpečnosti v zemi. Část iráckých politiků se ale domnívá, že vláda bude tento cíl těžko plnit, když se není schopna dohodnout na obsazení křesel ministrů, kteří budou za bezpečnost odpovídat.
V Iráku dnes pokračovaly násilnosti, vyžádaly si 27 obětí a skoro 70 raněných. Jsou mezi nimi i dva britští vojáci, kteří byli raněni při pumovém útoku na britskou kolonu v Basře.