Invazi v Zátoce sviní hodnotí CIA po 50 letech jako debakl

Jako potupný debakl dnes označuje americká CIA akci, která vešla do dějin pod názvem „Invaze v Zátoce sviní“. První fáze začala přesně před padesáti lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po neúspěšné invazi do Zátoky sviní následovala Karibská krize - Letecký pohled USAF na kubánskou základnu raket středního doletu, Sagua la Grande, 17. října 1962

Po neúspěšné invazi do Zátoky sviní následovala Karibská krize - Letecký pohled USAF na kubánskou základnu raket středního doletu, Sagua la Grande, 17. října 1962 | Foto: USAF

„Dozvěděl jsem se, že se vytvořila revoluční rada, která měla kancelář v Miami. Šel jsem tam s kamarádem ze studií, který také emigroval. Měl jsem trochu strach a byl jsem nervózní, aby mne neodmítli, protože mi bylo teprve 17 let. Tak jsem zalhal, že je mi 18 a prošlo mi to,“ říká jeden z přímých účastníků.

Dnes sedmašedesátiletý Eduardo Peréz v roce 1961 vůbec netušil, že se stal součástí akce, kterou americká CIA připravovala už od jara roku 1960.

„O CIA jsem nic nevěděl. Odvezli mě do města Homestead na Floridě jižně od Miami. A tam jsem prošel intenzivním výcvikem jako vyšetřovatel. Učili mne jak vyslýchat zajatce, protože se počítalo s tím, že se Castrovy síly budou vzdávat a budeme je muset prověřovat,“ vypravuje Eduardo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu v USA Víta Pohanky k výročí invaze v Zátoce sviní v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Vzpomíná, že byl mezi přáteli, spolužáky z Kuby, s nimiž předtím studoval na jezuitské škole, a kterým věřil.

„Byli to velmi poctiví a upřímní lidé ze všech společenských vrstev, bohatí i chudí. Žádní banditi ve službách kapitalismu nebo imperialismu. Tak jsme vůbec neuvažovali. Chtěli jsme prostě Kubu změnit a zbavit ji režimu, který nastolil Fidel Castro,“ říká pamětník.

Český politolog Oskar Krejčí z pražské Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů k motivaci brigadistů dodává:

„Určitě tam byli utečenci, třeba i z bohatých rodin, kteří chtěli navrácení majetku. V tom smyslu byli idealističtí. Byli tam i chudáci, kteří si mysleli, že vytvoří nový režim. Něco jiného je idealismus a něco jiného je naivita.“

Pocit hořkosti zůstal dodnes

Možná romantický idealista, možná naivka. Eduardo v každém případě nasazoval při invazi v kubánské Zátoce sviní život. Pocit hořkosti ze zpackané akce v něm zůstal dodnes.

„Nemyslíme si, že nás zradila Amerika. Zradila nás Kennedyho vláda. Jiné americké vlády, včetně demokratických, se nás vždycky zastávaly,“ říká Eduardo.

Samotná CIA dnes mluví o potupném debaklu. Pro amerického prezidenta Kennedyho, který byl tenkrát v úřadě jen asi tři měsíce, to byla ponižující lekce. Akce, která měla za cíl svrhnout rodící se komunistický režim, v konečném důsledku spíš přispěla k jeho upevnění a sebejistotě.

Vít Pohanka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme