IISS: Největší bezpečnostní hrozbou je Afghánistán a Írán
Mezinárodní institut strategických studií v Londýně (IISS) zveřejnil zprávu, ve které mimo jiné upozorňuje, že zatímco velké asijské země s rychle rostoucími ekonomikami, jako jsou Čína nebo Indie, rychle zvyšují výdaje na zbrojení, Spojené státy a země západní Evropy většinou snižují výdaje na obranu, aby omezily schodky veřejných rozpočtů.
"Kontrast v dynamice mezi Čínou a Indii na jedné straně a Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí na straně druhé neberou autoři zprávy jako nějakou okamžitou a naléhavou hrozbu, ale spíše jako okolnost, se kterou je dobré počítat a kterou je potřeba monitorovat," řekl na Rádiu Česko spolupracovník ČRo v Británii Ivan Kytka.
Zpráva mezinárodního Institutu strategických studií v Londýně prostudoval spolupracovník v Británii Ivan Kytka.
Zpráva podle něj ale upozorňuje na jednu zajímavou věc - určitou netransparentnost ve výdajích na zbrojení v případě Číny.
"Má se za to, že do celkové sumy 70 miliard dolarů nejsou započítány náklady na nákupy zbraní v zahraničí nebo výdaje na vojenský výzkum a vývoj," přiblížil.
Stratégové podle něj celkově očekávají, že čínská armáda bude v budoucnu mnohem aktivnější v antiseparatistických a antiteroristických aktivitách v Pekingu. "A pokud jde o vnější hrozbu Číny, tak znalci zmiňují mnohem větší asertivitu především čínského námořnictva," uvedl.
Čistě vojenské řešení zřejmě neexistuje
Za dvě největší hrozby neklidu a bezpečnosti v roce 2010 považují akademici z Institutu strategických studií Afghánistán a také Írán. V Afghánistánu podle Kytky nedokáží ani londýnští znalci odhadnout, zda bude pro stabilizaci země příznivější velký nárůst amerických vojenských sil nebo ohlášený proces usmiřování s umírněným křídlem Talibanu.
"Zpráva jakoby v náznaku připouští, že čistě vojenské řešení pro Afghánistán neexistuje. Určitý skepticismus převládá také v tom, kdo a jak v Afghánistánu, který má slabé státní instituce, bude moci kontrolovat umírněný Taliban," vysvětlil Kytka.
Pokud jde o Írán, Institut podle něj upozorňuje na to, že jaderný program Teheránu, který je považován za hrozbu, momentálně provázejí nejrůznější finanční a technické potíže.
"Nicméně je to hrozba stejně jako rozvíjející se program raket středního doletu Teheránu," uvedl Ivan Kytka k čerstvé zprávě Mezinárodního Institutu pro strategická studia, která hodnotí vojenskou situaci ve světě v roce 2010.