VIDEO: Desítky útočníků v noci napadly cestující v hongkongském metru, 45 lidí bylo zraněno

Desítky maskovaných mužů vyzbrojených kovovými a dřevěnými holemi vtrhly v neděli večer na vlakové nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long a zaútočily na kolemjdoucí a protivládní demonstranty, kteří se vraceli z protestní akce. Hospitalizováno bylo 45 zraněných, jeden je v kritickém stavu, informovaly místní zdravotnické zdroje. Existuje podezření, že útočníci pocházejí z řad zločineckých gangů, takzvaných triád.

Od zpravodaje z místa Hongkong (Aktualizováno: 13:48 22. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích jsou vidět muži v bílých tričkách, jak útočí na lidi na nástupištích a ve vagonech. Prodemokratičtí aktivisté a poslanci obvinili policii, že na místo dorazila pozdě a násilnostem jen přihlížela. Mezi zraněnými je i těhotná žena, matka, která držela v náručí dítě, a jedna novinářka, napsal s odvoláním na svědky list The Guardian.

Protivládní protesty v Hongkongu dostávají protičínský náboj. Demonstranti poničili státní znak

Číst článek

Ve chvíli, kdy do stanice přijela souprava metra, vtrhli i do ní a velmi brutálně bili cestující přes ruce, přes hlavu, kopali do ležících lidí, bili dokonce i ženy a dívky. V metru byli i starší lidé a lidé s dětmi. Ostatní cestující je chránili svými těly.

Někteří z cestujících na nádraží, které je dosti vzdálené od místa protestů, se vraceli z demonstrace. Poslanec Lam Cheuk-ting uvedl, že policii trvalo více než hodinu, než přijela na místo incidentu.

„Hongkong má jeden z nejvyšších počtů policistů na jednoho obyvatele. Kde všichni byli?“ napsal na twitteru další prodemokratický zákonodárce Ray Chan.
Hongkongská vláda útok odsoudila.

Čínská mafie

Policie v pondělí uvedla, že v souvislosti s násilnostmi na vlakovém nádraží zatím nebyl nikdo zatčen a že vyšetřování pokračuje.

Policisté podle záběrů na sociálních sítích jednali lhostejně, není jasné proč. Vzbuzuje to spekulace, kdo za útokem stojí. Lidé útoky natáčeli na mobilní telefony a lze vidět, jak policie na jedné straně rázně domlouvá napadeným, a současně útočníky ještě s tyčemi v rukách v klidu posílá pryč.

Lidé na sociálních sítích tvrdí, že ta bílá trika, která měli všichni útočníci na sobě, dokazují, že šlo o členy místní triády, místní čínské mafie, která se jmenuje po jedné z hongkongských čtvrtí Yuen Long.

I opoziční poslanec Lam Cheuk-ting se domnívá, že za útokem mohou stát členové organizovaných zločineckých skupin. „Dovoluje nyní Hongkong triádám dělat si, co chtějí, útočit na lidi na ulici zbraněmi?“ řekl Lam v rozhovoru s novináři.

Útok nastal po protivládní demonstraci v centru Hongkongu, kterou se policie snažila rozehnat slzným plynem a střelbou gumovými projektily. Někteří z cestujících na nádraží se vraceli z demonstrace. Kdo na nádraží útočil, ani motivy útoku nejsou jasné, napsal server BBC. Hongkongská vláda útok odsoudila.

Reakce Pekingu

Čínská vláda ostře kritizovala nedělní incident, při němž protestující předtím házeli vajíčka na její styčný úřad v Hongkongu, o útoku na demonstranty a civilisty z téhož večera se ale nezmínila.

„Jednání radikálních demonstrantů v Hongkongu překročilo hranice toho, co je přijatelné pod principem 'jedné země, dva systémy,“ uvedlo v pondělí čínské ministerstvo zahraničí.

Developing: #HongKong protesters have egged the signage of Liason Office - Beijing’s representative office in the Special Administrative Region - to show their multi-layer anger towards #extraditionbill #hkpolice, #CarrieLam, #Beijing and much more...
Photo: Standnews

13:39 – 21. 07. 2019

21 27

Čína bývalé britské kolonii Hongkongu při přechodu pod správu Pekingu v roce 1997 slíbila - v duchu principu „jedna země, dva systémy“ - vlastní právní systém, omezenou demokracii s politickými stranami a určitá práva, jako je svoboda shromažďování a projevu.

Čínská armáda mezitím oznámila, že její brigáda v pondělí uskutečnila protiteroristické cvičení v provincii Kuang-tung, která sousedí s Hongkongem. Cvičení bylo simulovanou reakcí na vypuknutí násilností či teroristický čin. Podle komentátorů daly čínské úřady cvičením najevo, že v případě potřeby jsou v Hongkongu připraveny nasadit vojáky.

Pročínská správkyně Hongkongu Carrie Lamová, jejíž odstoupení demonstranti rovněž požadují, v pondělí odmítla obvinění některých aktivistů, že se hongkongská policie spřáhla s maskovanými zločinci, kteří na nádraží útočili na lidi vracející se z demonstrace a další civilisty.

Útok začal kolem 22.30 místního času (16.30 SELČ), několik hodin po středu demonstrantů s policií. Yuen Long je okrajovou čtvrtí a od místa protestů je dosti vzdálená.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme