Mobilní aplikace umožňuje demonstrantům v Hongkongu vyhnout se policii. Apple ji nechtěl povolit
Moderní technologie jsou důležitou součástí protestů v Hongkongu. Demonstranti se s jejich pomocí svolávají a sdílejí na nich fotografie a videa. Aplikace HKmap Live například umožňuje v reálném čase sledovat, kde se nacházejí shromáždění demonstrantů, nebo naopak kde se formují a jak postupují policejní oddíly. Právě z toho důvodu ji společnost Apple odmítala zpřístupnit ve svém App Stornu, obávala se totiž, že by mohla podporovat kriminalitu.
Zmiňovaná aplikace v reálném čase zobrazuje velká shromáždění – tedy místa s velkou koncentrací lidí. Dokáže doplnit i údaje, jak to například vypadá s okolní dopravou. Demonstranti si ji velmi pochvalovali, protože sociální sítě jsou v době protestů v Hongkongu často velmi přetížené.
Hongkongem dál zmítají protesty. Lidé si navzdory zákazu nasadili masky
Číst článek
Aplikace HKmap Live, která sleduje pozice policejních hlídek, je dostupná v App Storu, ačkoliv k ní společnost měla předtím výhrady.
Apple uvedl, že aplikace, která mimo jiné upozorňuje na použití slzného plynu, nebyla povolena, protože „umožňuje a podporuje“ ilegální činnosti. Už předtím byla ale dostupná na Google Play.
Uvádělo se také, že byla na čas stažena z App Storu. Podle BBC HKmap Live nebyla nikdy dříve dostupná v App Storu, a tak nemohla být smazána.
Podle serveru Bloomberg sdělil Apple vývojáři aplikace, že „uživatelům umožnila vyhnout se pořádkovým složkám“ v oblasti, kde probíhaly protesty proti vládě.
Anonymní vývojář na účtu HKmap.live ale uvedl, že od spuštění aplikace před dvěma měsíci neobdrželi žádné stížnosti. K informaci, že je systém nyní dostupný na App Storu uvedl, že to nebude dále komentovat.
Správkyně Hongkongu Lamová nevyloučila zásah čínské armády. Už nejde o pokojné hnutí, tvrdí
Číst článek
Při svolávání demonstrací používali lidé z počátku známé aplikace jako je facebook, twitter a instagram. Nyní je ale hlavním spojencem cloudová služba jménem telegram, na níž vytvářejí obrovské komunikační skupiny, kde sdílejí velké množství videí a fotografií.
Nejdůležitější je ale to, že ten systém je podle nich bezpečnější než cokoliv jiného. Zprávy v telegramu jsou totiž šifrovány podle speciálních klíčů, do kterých se policii nedaří dostat a vystopovat jednotlivé aktéry.
Toto všechno dokazuje, že v Hongkongu se aktuálně nebojuje jenom v ulicích, ale i v informačním prostoru.