Hollande ve Francii vyostřuje prezidentskou kampaň
Prezidentský kandidát francouzské Socialistické strany Francois Hollande naostro vstoupil do předvolební kampaně. Ve svém prohlášení k Francouzům podle očekávání kritizoval současného prezidenta Nicolase Sarkozyho. Jeho vládu označil za období, kdy se toho hodně namluvilo a málo vykonalo. Své plány ale neřekl.
Hollande vystoupil krátce po novoročním projevu Nicolase Sarkozyho, který apeloval na uskutečnění strukturálních reforem a varoval před unáhlenými kroky, které by jen zvýšily zmatek.
Podle ředitele dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáše Macka se Hollande rozhodl zintenzivnit svojí kampaň. Reaguje tak zřejmě na kritiku, že je pasivní a nechává Sarkozymu příliš mnoho prostoru. Ve své kampani se ale zatím spíš vyhýbá konkrétním návrhům.
„V jeho zájmu je zůstat v obecné rovině střetu se Sarkozym a potřebě změny. Řada bodů v programu socialistů, který se dělal ještě v období před nástupem krize, totiž působí v dnešní době velmi diskutabilně,“ vysvětlil Macek.
Možnosti Francoise Hollandea zhodnotil ve vysílání Rádia Česko ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek
Hollande podle něj patří k realistickému křídlu své strany a upřednostňuje umírněný přístup. V případě zvolení tak nelze očekávat nějaké radikální změny. „Socialisté se hodně poučili ze zkušeností z 80. let, kdy po prvním roce vládnutí museli svoji politiku přehodnocovat,“ připomněl Macek.
„Pro Hollandea bude důležité, aby nefrustroval výrazně levicovou část svého voličstva. Existuje totiž celá řada radikálnějších kandidátů, kteří mu mohou odebrat několik procent hlasů, které by pak mohly chybět,“ upozornil Lukáš Macek.
Většina Francouzů nevidí nikoho vhodného
Podle posledního průzkumu se pro Hollandea vyjádřilo 24 procent respondentů, pro Sarkozyho 20. Na třetím místě je šéfka krajní pravice Marine Le Penová s 16 procenty voličů. Celých 29 procent Francouzů ale nevidí v žádném z kandidátů dobrého prezidenta.
Macek poukázal na to, že předvolební průzkumy mají většinou tendenci podceňovat extrémní kandidáty. Mohlo by se tak stát, že Le Penová může mít reálně až kolem 20 procent a před Hollanda se dostat.