Grónské předčasné volby vyhrálo opoziční Inuitské společenství. Stojí proti plánům na rozsáhlou těžbu

Grónská opoziční strana Inuitské společenství, která je odpůrcem plánovaného rozsáhlého těžebního projektu v lokalitě bohaté na uran a vzácné zeminy, zvítězila v úterních předčasných parlamentních volbách v zemi, když získala více než třetinu hlasů. Na základě předběžných oficiálních výsledků o tom ve středu informovala agentura Reuters.

Nuuk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy volebního vítězství v táboře Inuitského společenství

Oslavy volebního vítězství v táboře Inuitského společenství | Foto: Ritzau Scanpix | Zdroj: Reuters

Levicové Inuitské společenství si připsalo 37 procent hlasů, zatímco sociálnědemokratickou Pokrokovou stranu (Siumut), která byla v Grónsku u moci téměř nepřetržitě od získání autonomie v roce 1979, podpořilo 29 procent voličů. Čtyřiatřicetiletý šéf Inuitského společenství Múte Egede se nyní jako první pokusí sestavit novou vládu.

Premiérem Bulharska se podle povolebních prognóz opět stane Borisov. Jeho strana však ztratila

Číst článek

Volby v Grónsku ostře sledují zahraniční důlní společnosti, které chtějí využívat bohatá ložiska nerostných surovin na tomto arktickém ostrově. Výsledky podle agentury Reuters vyvolávají velké otázky ohledně budoucnosti důlního projektu Kvanefjeld (Kuannersuit), pro který získala licenci společnost Greenland Minerals, jež sídlí v Austrálii a hlavním podílníkem v ní je čínská firma Chinese Shenghe Resources. Doposud vládnoucí Pokroková strana projekt předběžně podpořila, Inuitské společenství ale proti němu vystupuje kvůli předpokládaným negativním dopadům těžby na životní prostředí.

Experti odhadují, že lokalita Kvanefjeld nacházející se na jihu ostrova může ukrývat největší naleziště kovů vzácných zemin mimo Čínu, odkud nyní pochází 90 procent světové produkce. Rudy vzácných zemin jsou nezbytné pro technicky vyspělé produkty jako čočky do optických přístrojů, mobilní telefony, baterie elektromobilů, větrné turbíny nebo zbraně.

Grónsko je součástí Dánského království, která disponuje širokou autonomií. Politice na největším ostrově světa dlouhodobě dominuje sen o nezávislosti na Dánsku, k jehož splnění by mohly Gróňanům pomoci zisky z těžby nerostů. Nezávislost podporují všechny velké grónské politické strany, otázkou je, kdy by měla být vyhlášena a za jakou cenu. Grónsko, kde žije pouhých 56 000 lidí, totiž jen sotva bude v brzké budoucnosti schopno fungovat samostatně. V současnosti zisky Gróňanů plynou především z rybolovu. Zhruba třetinu rozpočtu (asi 526 milionů eur) zajišťuje podle agentury AFP Dánsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme