Bagety, bílé zástěry i čepice. V Paříži demonstrovali pekaři proti drahým energiím a cenám surovin

Málokteré povolání reprezentuje Francii stejně jako pekaři. Po celé zemi je přes 30 tisíc pekáren a francouzská bageta se koncem minulého roku dostala na seznam kulturního dědictví UNESCO. Při cestě do Spojených států se s ní chlubil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Francouzští pekaři si teď ale stěžují, že je ruinují vysoké ceny energií i základních surovin. Stovky z nich proto včera vyrazily na protestní pochod Paříží.

Od stálého zpravodaje Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pekař William přijel na protest z města Vienne, zhruba pět hodin cesty autem od Paříže

Pekař William přijel na protest z města Vienne, zhruba pět hodin cesty autem od Paříže | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Pekaři pochodovali centrem Paříže, policisté zastavovali dopravu a vyklízeli třídu Cours de Vincennes. Protestující skandovali hesla jako „bageta v UNESCO, pekaři na ulici.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik pekařů bude muset v následujících týdnech a měsících zavřít svůj podnik?

„Začátek sloganu znamená velkou hrdost. Tím koncem dáváme najevo, že ze strany vlády nemáme žádné uznání. Jsme jim ukradení. Všichni jsme na mizině a nic se neděje. Vláda se akorát chlubí bagetou, když se dostane na seznam kulturního dědictví UNESCO. Takhle by to ale samozřejmě být nemělo,“ říká pekař William.

William má na hlavě bílou pekařskou čepici, francouzskou vlajku kolem ramen a místo přívěšku má kolem krku bagetu. Přijel z města Vienne nedaleko Lyonu, zhruba pět hodin cesty autem od Paříže.

Francouzská bageta je nově kulturním dědictvím UNESCO. Na seznam se dostal i kubánský rum

Číst článek

„Moje pekárna čelí vysokým cenám elektřiny od ledna, kdy začala platit nová smlouva s dodavatelem. Platíme teď dvakrát víc. Zvýšili jsme ceny u některých výrobků o deset nebo dvacet procent. Už v tom ale nemůžeme pokračovat, přišli bychom o všechny zákazníky. Pokud to nepomůže, budeme muset propouštět. Nevydržíme dlouho, máme peníze už jenom na dva nebo tři měsíce,“ dodává.

‚Nemůžeme si to dovolit‘ 

Pekaři požadují energetický strop pro všechny. Francouzská vláda ho dosud zavedla hlavně pro menší podniky s méně než deseti zaměstnanci a s ročním obratem nižším než dva miliony eur (50 milionů korun). 

„My nikdy neprotestujeme v ulicích. I kdyby na tuhle demonstraci přišly jen dva nebo tři tisíce lidí, tak to bude úžasné. Jsou to majitelé menších a středních pekáren, kteří museli zavřít své podniky a tím pádem přišli o peníze. Nikdo z nás si tohle ale nemůže dovolit po letech pandemie covidu, válce na Ukrajině, zdražování základních surovin a energií. Tohle všechno potopí stovky možná tisíce pekáren,“ popisuje pekař Axel.

Axel má pekárnu na pařížském předměstí. Za energie platí několikanásobně víc než v minulosti, zdražovat už ale nemůže. Říká, že lidé v jeho čtvrti mají hluboko do kapsy a někteří z jeho bývalých zákazníků raději nakupují levnější pečivo v supermarketech.

Na protest přišel i Pascal, který sám pekař sice není, jeho zeť ale ano | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Protestující z jiné země i profese

Mezi protestujícími je i Pascal. Sám pekařem není, jednoho má ale v rodině. Na sobě má žlutou vestu, v ruce bagetu a na ní cenovku 10 eur. Přitom bagety v Paříži stojí kolem 1,30 eur (přibližně 30 korun).

„Bageta může zdražit i na těch deset eur. A kdo na to potom bude mít? Když si člověk nebude moct dovolit ani kus bagety nebo chleba, tak zemře,“ říká. 

Až z Belgie přijela na demonstraci i pekařka Joelle. Podle ní je tamní situace ještě horší, protože na rozdíl od francouzské vlády nezavedla belgická vláda žádné energetické stropy.

„Jsem z Alsaska. Třicet let žiju v Belgii. Už od šesti let jsem chtěla být pekařkou. Přijela jsem hájit svou profesi,“ vysvětluje. 

Demonstrace pekařů v Paříži je jedním z mnoha protestů ve Francii v posledních týdnech. Napětí ve společnosti stoupá. Příští týden navíc odbory chtějí zablokovat zemi protesty a stávkami proti důchodové reformě.

Protestující skandovali hesla jako „bageta v UNESCO, pekaři na ulici“ | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme