Francie projednává zákon o genocidě. Turecko protestuje
Francouzští zákonodárci dnes začnou projednávat zákon, na jehož základě bude popírání masového vraždění a genocidy trestné. Navrhovaný zákon vyvolal diplomatickou roztržku mezi Francií a Tureckem, na základě zákona by se totiž mohli do potíží dostat Turci žijící ve Francii.
Turecko proti jeho textu protestuje a premiér Erdogan pohrozil výrazným ochlazením vzájemných vztahů. Ankara dokonce uvažuje o bojkotu francouzského zboží či o zrušení objednávek letadel typu Airbus.
Mluvčí vlády zdůraznila, že zákon není zaměřen na „genocidu arménské populace, ale na všechny případy, které by ji mohly připomínat“. Zákon nespadl z nebe.
Jedná se o kontinuální snahu Francie v této oblasti poukázat na genocidu, která se vůči Arménům udála. Už v roce 2006 prezident Jacques Chirac vyzval Turecko, aby uznalo slovo genocida. Turkové se samozřejmě brání a prezident Nicolas Sarkozy během návštěvy Jerevanu slíbil, že udělá všechno proto, aby zákon prosadil.
V zákoně ale není Turecko specificky jmenováno, formulace je poněkud vágnější, mluví se o genocidě obecně. Sarkozy otevřeně pohrozil Turecku, že pokud bude otevřeně tlačit na Francii a hrozit bojkotem francouzského zboží, tak že bude prosazovat to, aby přímo bylo zakotveno a zmiňováno, že se jedná o genocidu vůči Arménům.
Osmanské impérium v letech 1915 až 1916 nechalo za nelidských podmínek deportovat minimálně stovky tisíc Arménů. Turci historickou odpovědnost za masové vraždy přiznali, ale odmítají brát událost jako genocidu, a dokonce je takové označení trestné.
Pokud bude zákon schválen, hrozí ve Francii za popírání genocidy rok vězení nebo pokuta ve výši 40 tisíc eur. Zákon s největší pravděpodobností projde, protože jsou mu nakloněni všichni důležití hráči, jak pravice, tak levice.