Barikády, požár i slzný plyn. Francouzi protestovali proti důchodové reformě, policie zhruba sto lidí zatkla
Při protestech proti francouzské důchodové reformě zatkla policie v centru Paříže v pátek pozdě večer a v noci na sobotu 61 lidí, v Lyonu dalších 36, uvedl v sobotu server listu Le Monde. Další demonstrace proti reformě, která má mimo jiné zvýšit věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let, se očekávají i o víkendu.
Na pařížském náměstí Svornosti, které se nachází nedaleko sídla dolní komory parlamentu, se sešly tisíce lidí, z nichž někteří stavěli barikády. Na náměstí během protestu vypukl požár. Část protestujících se také střetla s policií, která použila i slzný plyn.
Paříž zaplavují odpadky, noci patří potkanům. Popeláři a spalovny stávkují proti důchodové reformě
Číst článek
Střety s policií se odehrály také v Lyonu, kde někteří demonstranti pronikli do radnice čtvrtého obvodu, kterou poškodili. Navíc se v budově podle policie pokusili založit požár, což se jim ale díky zásahu pořádkových sil nepovedlo.
Zapalování ohňů, ničení květináčů či vysypávání odpadkových košů na zem i další rozbroje jsou hlášeny také ze Štrasburku, kde se k protestu sešlo na 1600 lidí.
Pokojněji se demonstrovalo v dalších městech jako Lille či Bordeaux.
Nespokojenost s důchodovou reformou dalo najevo 37 procent zaměstnanců rafinerií a skladů TotalEnergies, kteří stávkují od dnešního rána. Agentuře Reuters to sdělil mluvčí společnosti. Další protesty jsou na sobotní odpoledne naplánované mimo jiné v Bordeaux, Nantes, Brestu či Marseille.
Velké části Francouzů vadí nejen reforma, ale i způsob, jakým se jí snaží prosadit prezident Emmanuel Macron a vláda, která při schvalování změn důchodového systému obešla poslance, protože u nich neměla pro svůj zákon jistou podporu.
Umožnil to článek ústavy, díky němuž může kabinet přijmout zákon, aniž by o něm Národní shromáždění hlasovalo. Vláda se ale v takovém případě vystavuje riziku, že poslanci vyvolají hlasování o nedůvěře. Opoziční zákonodárci tak již učinili a parlament má o jejich podnětu jednat v pondělí.