Evropská unie je pro další vyjednávání s Íránem
Evropská unie chce dál vyjednávat s Íránem. Vyplynulo to z neformální schůzky ministrů zahraničí členských zemí v Salcburku. Pětadvacítka souhlasí s předáním problému íránského jaderného programu Radě bezpečnosti OSN, ale na diplomacii podle ministrů ještě není pozdě. EU podporuje návrh Moskvy, podle kterého by se mohl uran pro íránské energetické účely obohacovat na ruském území.
"Přešli jsme do nové etapy, kdy se bude pokračovat v Radě bezpečnosti. To neznamená, že polevíme v hledání diplomatického řešení," shrnula diskusi rakouská ministryně Ursula Plassniková.
Připomněla, že EU nemá nic proti mírovému využívání jaderné energie Íránem, znepokojují ji však značné pochybnosti, které má Mezinárodní agentura pro jadernou energii (MAAE). Unie si je podle Plassnikové vědoma velké ztráty důvěry vůči Íránu ve světě.
EU zastupovaná Francií, Británií a Německem americkému přání povolat Írán před Radu bezpečnosti kvůli porušování úmluvy o nešíření jaderných zbraní dlouho vzdorovala. Nakonec s ním souhlasila, když se Teherán odmítl podřídit pokynům MAAE, aby zpřístupnil pro kontrolu všechna svá jaderná zařízení, odmítl ruskou iniciativu a vyhlásil úmysl obohacovat uran sám.
Šéfové diplomacií dnes v Salcburku projednají vztahy s Balkánem. Evropská unie potvrdí, že počítá s budoucím přistoupením zemí západního Balkánu, zároveň dá na vědomí, že naplnění tohoto cíle je podmíněno nejen pokrokem těchto států, ale i připraveností EU je vstřebat. Schůzky se zúčastní i zástupci všech kandidátských zemí bývalé Jugoslávie.