EU chce v Africe konkurovat čínskému projektu hedvábné stezky, plánuje investovat miliardy eur
Evropská unie se zaváže investovat do Afriky v přepočtu víc než tři a půl bilionu korun. Vyplývá to z návrhu závěrečné deklarace summitu mezi unijními a africkými zeměmi, který má Český rozhlas k dispozici. Evropská unie tak chce v Africe konkurovat čínskému vlivu, zejména pak jejímu projektu Nové hedvábné stezky. Dvoudenní schůzka v Bruselu skončí v pátek.
Evropská unie si od summitu slibuje prohloubení vazeb na ekonomicky rychle rostoucí kontinent, na který v tuto chvíli posiluje svůj vliv také Čína.
Pákistán žádá Čínu o odpuštění části dluhů. Kvůli hedvábné stezce stavěl elektrárny, které nepotřebuje
Číst článek
Zájem Evropy o Afriku ale vzrostl i v souvislosti s migrací. Jde totiž o jeden z nejvíce zranitelných kontinentů, co se týče dopadů klimatických změn. A ty mají nutně právě na migraci vliv. Na summitu se proto evropské i africké státy – podle návrhu závěrečné deklarace – dohodly na spolupráci při potírání pašeráctví lidí a další nelegální migrace.
Dokument ale řeší také zdravotnictví. Vztahy Afriky s Evropou zejména v posledních měsících zastínily spory o licencování vakcín proti covidu. Především Jihoafrická republika, ale i některé další země neúspěšně žádaly o uvolnění patentu na výrobu vakcín proti covidu.
Podle diplomatických zdrojů je tento spor už ale minulostí, problémy se podařilo zažehnat. A unijní země se v deklaraci zaváží do poloviny roku dodat do afrických zemí nejméně 450 milionů dávek vakcín.
České investice
Na summitu mělo své zastoupení také Česko. Premiér Petr Fiala (ODS) se v jednáních zaměřil zejména na obchod s Afrikou. Ten je sice v tuto chvíli okrajový, stále ale narůstá. Obratem už například převyšuje výměnu s Blízkým východem.
Premiér Fiala se proto sešel s nigerijským prezidentem. Právě Nigérie totiž odebírá česká letadla Albatros nebo nemocniční lůžka Linet.
Předseda vlády mluvil také o podpoře afrických firem. Podle něj je to v českém zájmu, i v souvislosti s prevencí migrace. „Stabilizace, vytváření perspektivy pro mladou generaci, rozvoj soukromého podnikání, to jsou všechno věci, které znamenají také účinná opatření proti nelegální migraci,“ vysvětlil Fiala.
Premiér se také sešel s předsedkyněmi Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou.
Konkurence Číně
Evropská unie plánuje svými investicemi v Africe lépe konkurovat Číně. Zanedbávané vztahy s Afrikou slíbila současná Evropská komise zlepšit už při svém nástupu.
Samy unijní státy ji navíc loni požádaly, aby přišla s návrhem, jak konkurovat zejména čínskému projektu Nové hedvábné stezky. Zájem o bližší spolupráci by měly i samy africké státy.
„Státy mohou mít s čínskými investicemi už zkušenosti a zajímají je lepší nabídky. Znají ale dobře i nás. Vědí, že se chováme transparentně, že jsou naše projekty dobře řízené, nezůstávají po nich neudržitelné dluhy a mohou se do nich zapojit lokální partneři. Nabízíme proto skutečnou alternativu,“ popsala před časem předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Globální brána
Výsledkem je tedy projekt masivních investic s názvem Globální brána. Něco podobného chystají třeba Spojené státy Americké nebo Velká Británie.
Evropská komise chce z peněz podpořit například investice do infrastruktury, které by pomohly nejen africkým zemím, ale třeba i Evropě. Mohlo by jít třeba o modernizaci přístavů a stavbu dalších dopravních cest.
Ve hře je také výstavba továren na ekologickou výrobu vodíku, po kterém bude s opouštěním fosilních paliv, růst v Evropě poptávka. Navíc na jeho výrobu má Afrika daleko lepší podmínky než evropské státy.
Součástí summitu je proto i jakýsi katalog projektů, do kterých by mohla Evropa investovat. Evropská komise si od toho slibuje, že by nabízené projekty mohly přilákat třeba i soukromé investory.