Europoslanci kritizovali úvahy o změnách v Schengenu

Většina politických frakcí Evropského parlamentu se postavila proti změnám ve fungování prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. Diskuse se o nich rozpoutala poté, co Francie s Itálií požádaly o změny pravidel pro dočasné obnovení hraničních kontrol.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské Unie

Vlajka Evropské Unie | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Obě země chtějí pružněji reagovat na příliv imigrantů ze severní Afriky. V současnosti je možné podle schengenských pravidel kontroly na hranicích znovu zavést jen v případě ohrožení vnitřní bezpečnosti nebo veřejného pořádku.

Z lavic poslanců Evropského parlamentu ovšem většinou zaznívalo, že svoboda cestování uvnitř schengenského prostoru je tak cenný výsledek evropské integrace, že nestojí za to, jej omezovat jen kvůli vlně imigrantů. V diskusi k francouzsko-italskému návrhu to dali jasně najevo. Evropští socialisté označili volání Paříže a Říma po revizi schengenského systému za populistické.

„400 tisíc lidí, kteří utekli z Libye do Tuniska, to je drama. Ale 25 tisíc uprchlíků z druhého břehu Středozemního moře v 27 nejbohatších státech Evropy, to drama není,“ upozornil šéf socialistické frakce Martin Schulz.

Kritiky se dočkala i Evropská komise, která chce navrhnout mírnější podmínky pro omezené a dočasné obnovení hraničních kontrol, než dnes. Mají o nich jednat ve čtvrtek ministři vnitra sedmadvacítky.

Šéf Liberálů, třetí největší frakce v europarlamentu Guy Verhofstadt prohlásil, že proti tomu budou jeho kolegové bojovat všemi prostředky.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme