Eurokomisař Štefan Füle: Ukrajina do celní unie s Ruskem nevstoupí

Ukrajina postupně vstřebává včerejší rozhodnutí vlády Mykoly Azarova o odložení podpisu asociační dohody s Evropskou unií. Opoziční síly proti tomuto rozhodnutí protestují v ulicích Kyjeva a vězněná expremiérka Julija Tymošenková je ochotna vzdát se ve prospěch asociační smlouvy i naděje na vlastní osvobození.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štefan Füle

Štefan Füle | Foto: Tomáš Adamec

„Dávám slovo, že pokud bude rozhodnuto o podepsání asociační smlouvy, týž den se obrátím na evropské vůdce s prosbou, aby smlouvu podepsali bez řady podmínek, včetně těch, které se týkají mého osvobození," uvedla v prohlášení Tymošenková.

Nejde o definitivní ne

Eurokomisař pro rozšíření a sousedské vztahy Štefan Füle Českému rozhlasu Plus řekl, že podle jeho názoru nejde o definitivní konec směřování Ukrajiny k Evropské unii, ale pouze o odklad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s eurokomisařem pro rozšíření a sousedské vztahy Štefanem Fülem na Českém rozhlasu Plus

„Je důležité si stanovit termín, kdy by mohlo k podpisu dojít. To odstartuje také smysluplné jednání. Konkrétní teď být neumím, ale tím prvním by mohl být následující summit mezi EU a Ukrajinou, který bude na konci zimy.“

Ukrajina si chce i po svém rozhodnutí zachovat dobré vztahy s unií.

Hodlá vytvořit třístrannou komisi, která se bude zabývat řešením ukrajinských ekonomických problémů. V ní by měly být Ukrajina, Rusko a také Evropská unie. Moskva už přislíbila účast, Evropská unie to ale odmítá.

„Jde o dvoustrannou dohodu mezi EU a Ukrajinou. Jsme připraveni jednat o jakýchkoliv aspektech dohody a definovat otázky relevantní pro sousedy Ukrajiny a společně ty sousedy oslovit. V žádném případě se nebudeme jednat mimo tento rámec a nedokáži si představit, že budeme asistovat u jednání mezi Ukrajinou a Ruskem,“ rezolutně odmítá ukrajinský návrh Füle.

Rusko překvapilo tvrdostí

Ukrajinská vláda zdůvodnila své rozhodnutí především ekonomickými ztrátami, které by odklon od Ruska pro Ukrajinu znamenal. Vyčíslila je na 500 miliard eur. „Ani ukrajinská vláda nepředpokládala, že Rusko bude tak důsledné v ekonomické diplomacii ve vytváření překážek pro vzájemný obchod a při spolupráci mezi ukrajinskými a ruskými podniky,“ vysvětluje si obrat eurokomisař.

K odkladu podpisu vyzvaly prezidenta Janukovyče už dříve ukrajinští podnikatelé, podle Füleho to ale nebylo rozhodující. „Většina ukrajinských byznysmenů souhlasí s podpisem asociační dohody, takže od nich určitě nepřichází zásadní tlak.“

Rozhodne-li se Ukrajina pro EU, budeme muset bránit naše ekonomické zájmy, varuje Rusko

Číst článek

Füle nevidí problém v posilování obchodních vztahů Kyjeva a Moskvy. Ukrajina totiž prý do celní unie nevstoupí. „Podle mne Ukrajina do celní unie nechce, to podle mne nehrozí. Ukrajina není Arménií. Tady jde o potvrzení strategického kurzu pokud jde o směřování k Evropské unii,“ myslí si o ukrajinském odmítnutí podpisu asociační dohody eurokomisař.

Ten odmítá interpretaci buď, a nebo. „Z asociační dohody bude profitovat i Moskva. Je naprostý nesmysl, že to zabrání spolupráci Ruska a Ukrajiny.“

Další šance na jaře

Evropská unie ale nehodlá na ukrajinský souhlas čekat do nekonečna. Podle Füleho je důležité, co se bude dít v následujících týdnech a jak bude dlouhý onen odklad. „První příležitost pro podepsání asociační dohody vidím na začátku příštího roku při summitu EU a Ukrajinou," uzavírá.

Ondřej Konrád, Václav Pešička, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme