EK navrhuje škrtnout Česku 25 miliard korun z dotačních programů
Česká republika by mohla přijít až o miliardu eur, tedy asi 25 miliard korun z evropských dotací. Evropská komise navrhla tuto částku neproplatit po auditech dotačních programů. Jednání s Bruselem ale budou pokračovat dál a je pravděpodobné, že konečná suma neproplacených dotací bude nižší.
Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna Brusel nemusí proplatit Česku část peněz kvůli různým chybám při čerpání dotací.
„V létě se podařilo České republice odblokovat proplácení z Evropské komise, když jsme dohodli s komisí a pak udělali sérii kroků ke zlepšení čerpání, a některé programy musí ještě pracovat na odstranění a nápravě individuálních problémů, které nebyly v akčním plánu,“ řekl Radiožurnálu Braun.
ČR by mohla přijít až o miliardu eur z evropských dotací. Podrobnosti řekl Radiožurnálu náměstek ministerstva pro místní rozvoj Daniel Braun
Největším "hříšníkem" je Operační program Doprava. Většina peněz, které nyní EK navrhuje Česku neproplatit, šla k příjemcům dotací právě přes tento program.
Auditoři mají pochybnosti také o výdajích dotačních programů Životní prostředí, Severozápad a Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
„Obecně se nejvíce nálezů týká na úrovni úřadů v oblasti hodnocení projektů a kontrol a u příjemců nedodržování pravidel u veřejných zakázek,“ upřesnil náměstek.
Ministerstvo pro místní rozvoj už na jaře upozorňovalo, že celkem může být ohrožených až 33 miliard korun. Přesná částka, kterou Brusel Česku nezaplatí, ale bude podle Brauna záviset až na výsledcích dalších auditů. České úřady mohou také zkusit peníze vyčerpat na náhradní projekty.
„O nápravných opatřeních se bude jednat a je důležité říct, že o tyto prostředky Česká republika v tuto chvíli nepřichází. Během jednání s evropskými auditory budou muset jednotlivé programy předložit argumenty, aby snížily závažnost chyb,“ doplnil Braun.
Pokud Evropská komise proplatí Česku méně peněz, prohloubí se tím schodek veřejných rozpočtů. Peníze totiž příjemci dotací dostávají z národních zdrojů a Brusel je státu proplácí až zpětně. Když ale evropští úředníci narazí na chyby, můžou proplácení zastavit.