„Plán je připraven tak, aby byl v tom rámci, který potřebujeme pro jeho schválení. Ale ještě se jedná doma i s Evropskou komisí,“ popisuje současný stav dokumentu náměstkyně Jirotková.
Europoslance bude zřejmě zajímat, jak Praha zareagovala na doporučení, která Česko dostalo v roce 2014 po předchozí návštěvě členů výboru. Nová mise výboru je předběžně plánovaná na konec února.
Kontroloři se zaměřili na program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a jeho správu ministerstvem. Už před rokem v dubnu Evropská komise proplácení dotací kvůli vysoké chybovosti zastavila.
Zlínská pobočka brněnského krajského zastupitelství podala obžalobu na deset osob kvůli neoprávněnému čerpání evropských dotací. Podle žalobců způsobily škodu za desítky milionů korun.
Piráti se při svých závěrech opírají především o zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní. V něm totiž stojí, že ovládající osobou u svěřenského fondu je zakladatel, příjemce zisků či správce.
Rychlé čerpání peněz z fondů Evropské unie bude podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD prioritou všech ministrů. Sobotka to řekl po jednání Rady pro evropské strukturální a investiční fondy. V programovém období pro roky 2014 až 2020 je podle premiéra k dispozici zhruba 650 miliard korun.
Česko nevyčerpá za programovací období 2007 až 2013 celkem asi 30 miliard korun z fondů Evropské unie. Po jednání vlády to řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová za hnutí ANO. Věří ale, že se částku podaří ještě snížit.
Celkem 12 miliard korun nedočerpala Česká republika za loňský rok z evropských fondů. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové za hnutí ANO je to definitivní údaj, který je navíc o dvě miliardy vyšší, než se v polovině roku odhadovalo.
Česku se podařilo snížit ztrátu z evropských dotací za loňský rok z předpokládaných 30 miliard korun na 12 miliard. Tyto peníze Česká republika nestihla vyčerpat z loňských limitů.
Česko se ohradilo proti bruselské kritice vládního návrhu zákona o úřednících. Evropská komise dnes v průvodním dokumentu k Doporučením pro Česko uvedla, že vládní návrh má závažné nedostatky.
Česko chtělo za stovky miliard z Bruselu postavit dálnice nebo třeba opravit školy a nemocnice. Teď ale o tyto peníze může přijít. Evropská komise dnes Česku vytkla, že stále nedokázalo přijmout zákon o úřednících a zajistit tak nezávislost státní správy. Česká republika by kvůli tomu nakonec mohla přijít až o 500 miliard korun.
Česká republika by mohla přijít až o miliardu eur, tedy asi 25 miliard korun z evropských dotací. Evropská komise navrhla tuto částku neproplatit po auditech dotačních programů. Jednání s Bruselem ale budou pokračovat dál a je pravděpodobné, že konečná suma neproplacených dotací bude nižší.
Česko chce zavést přísnější pravidla pro vyplácení evropských dotací v příštích letech. Zakázky na služby nebo stavební investice by se měly řídit podle určitých cenových limitů, aby nedocházelo k předražování projektů.
Stát chce v příštích letech utáhnout kohoutky, kudy v minulosti unikaly miliony korun z evropské pokladny na předražené české projekty. Přestřelené ceny například na stavební investice by se v žádostech už neměly objevovat. Každá služba nebo zakázka bude mít svůj cenový paušál, který jasně vymezí, kolik co na trhu stojí. Když žadatel zakázku nadhodnotí, peníze se mu neproplatí. Na nových pravidlech teď stát začíná pracovat.