Eisen zůstává velvyslancem USA v Praze, má souhlas Senátu
Americký senát potvrdil jmenování Normana Eisena velvyslancem v Praze. Po roce průtahů, kdy na přelomu roku kvůli tomu hrozil nedobrovolný návrat velvyslance do vlasti, přestal jednání blokovat senátor z Iowy Charles Grassley a umožnil hlasování. Praha tak má po dlouhých bezmála třech letech řádně jmenovaného a potvrzeného amerického velvyslance.
Jedním z těch, kteří kandidaturu Normana Eisena podporovali, byl senátor John Kerry. Ve svém projevu zdůraznil, že se Norman Eisen zasadil o to, aby Praha nechala v Afghánistánu šest set vojáků, a dodal, že na zemi našich rozměrů je to opravdu hodně.
Předseda zahraničního výboru Kerry vyzdvihl i dosavadní působení Normana Eisena v Praze a také skutečnost, že jej prý vysoko hodnotí i čeští představitelé včetně premiéra Nečase, ministra zahraničí Schwarzenberga a ministra obrany Vondry.
Vít Pohanka analyzoval pro Rádio Česko pozadí schvalování Normana Eisena na postu velvyslance Spojených států v Česku
John Kerry Normana Eisena chválil mimo jiné také za podporu společnosti Westinghouse ve snaze získat zakázku na dostavbu Temelína. Tato plánovaná spolupráce byla také předmětem schůzky premiéra Nečase s prezidentem Obamou, kterou z velké části pomohl připravit právě i velvyslanec USA v Česku.
Podporu Eisenovi vyjádřil i Joe Lieberman, nezávislý senátor.
Senátor Grassley sice dál hlasoval proti Eisenově nominaci, a žádal o to i ostatní zákonodárce. V komplikované proceduře ale přestal jednání blokovat, a tím potvrzení jmenování umožnil.
Svůj záporný postoj vůči velvyslanci v Praze vysvětlil senátor Grassley Českému rozhlasu před časem tím, že se Eisen v době, když byl ještě poradce prezidenta Obamy pro etiku, nezachoval čestně v jisté administrativní záležitosti.
Podle informací, které Český rozhlas získal po velkém úsilí z kanceláře Charlese Grassleyho, se senátor v říjnu s Eisenem setkal a v listopadu od něj dostal dopis, ve kterém Eisen vysvětluje okolnosti sporu mezi oběma politiky a omlouvá se za ně. Eisen chápe spor spíše jako nedorozumění.
Senátoři pak velkou většinou Normana Eisena podpořili a jeho nominaci schválili.
Barack Obama nominoval Eisena loni koncem roku pouze dočasně bez souhlasu amerických senátorů. Období, po které je takové jmenování možné, vyprší s koncem současné schůze horní komory amerického parlamentu v závěru letošního roku.
Americká procedura potvrzování velvyslanců sice dává prostor k politickým hrám, ale za to je to jednání velmi transparentní, kandidát prochází zevrubným prověřováním, a stanoviska vůči němu jsou tak zřejmá včas a všem. V České republice velvyslance potvrzuje ve funkci prezident a své jednání není povinen zdůvodňovat.