Egyptská policie ‚loví‘ gaye na seznamkách. ‚Ve vězení dochází k mučení i znásilňování,‘ popisuje právník

Případ zatčení 26 mužů pro podezření z homosexuálních aktivit v Egyptě z roku 2015 | Zdroj: Profimedia

Tři týdny bez přikrývky v chladné provlhlé cele, během kterých ho egyptská policie pravidelně kopala a bila. To je jeden z případů popsaných v dokumentech, které exkluzivně získal iROZHLAS.cz a které popisují, jak egyptský režim zasahuje vůči LGBTQ+ lidem. Jedním z prostředků, jak úřady proti této menšině postupují, se staly falešné profily na online seznamkách. V zemi však neexistuje zákon, který by se proti homosexualitě vymezoval.

Káhira / Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Přišla mi zpráva. Psal mi starý známý a zval mě ven na džus. Souhlasil jsem, že půjdu, ale když jsem dorazil, místo toho se kolem mě objevili čtyři lidé, vzali mi mobil a nasadili pouta,“ popsal v únoru v dokumentu stanice BBC svůj případ Egypťan Laith.

Ten je jedním z mnoha LGBTQ+ lidí, kteří v současnosti zažívají aktivní potlačování základních lidských práv ze strany egyptského režimu.

„Dnes už je v Egyptě poměrně běžné, že někoho zatknou i na ulici, jen protože jim přijde, že by mohl být gay,“ přibližuje pro iROZHLAS.cz lidskoprávní aktivista Karim Zaha, který pochází z Egypta, ale posledních deset let žije v Česku.  

„Velkou pastí jsou právě profily na seznamkách. Policie se pak často snaží zatčené přimět k tomu, aby byli jejich informátory a donášeli na ostatní,“ upozorňuje Zaha.

Zákon o „cizoložství a zhýralosti“

Zákon v Egyptě platí už od třicátých let a už v té době byla jeho definice vágní. V jádru by měl postihovat „nahodilé sexuální praktiky“, prováděné opakovaně s různými lidmi. V praxi se však využívá k postihu různých činností, které egyptská vláda vnímá jako nemorální, a režim jeho nejasnou definici cíleně zneužívá.

Seznamovací aplikace Grindr proto v březnu přistoupila k tomu, že uživatelům v zemi vydává plošné varování před falešnými účty, za kterými stojí policie. Ke kroku organizaci motivovalo zjištění, že bezpečnostní složky během jediného víkendu platformu zneužili k zatčení nejméně 35 lidí na základě jejich orientace.

„V egyptské společnosti je zakořeněno, že homosexualita je haram. Že je to něco zlého, co ve světě být nemá a mělo by být zakázáno,“ vysvětluje Zaha.

Egyptská legislativa však homosexualitu nezakazuje, nijak ji neřeší a egyptská ústava se naopak přímo vyslovuje proti diskriminaci.

Přesto egyptská policie zatýká LGBTQ+ osoby ve velkém. Jedná tak primárně na základě vágního zákona o cizoložství a zhýralosti, případně využívá také smyšlená obvinění z prostituce. 

Porušování lidských práv

„V minulosti policie postupovala tak, že hledala místa, kde se pořádaly různé queer akce, na kterých pak státní složky účastníky zatýkaly,“ popisuje praktiky režimu prezidenta Abdal Fattáha al-Sísího zdroj, který dlouhodobě mapuje situaci na Blízkém východě. Jeho identitu redakce zná, ale kvůli ochraně při jeho cestách do Egypta ji nezveřejní.

‚V Ugandě nebude místa pro homosexuály.‘ Jeden z nejpřísnějších zákonů na světě umožňuje i trest smrti

Číst článek

Dnes však státní složky působí i v online prostoru. „Pod falešnou nebo zcizenou identitou se snaží lidi vylákat na schůzky, kde je následně zatknou. Při výslechu se je snaží přesvědčit, aby se ‚přiznali‘, že jsou třeba gay či lesba,“ pokračuje.

Většina ze zadržených nakonec odsouzena není, ve vazbě ale stráví zpravidla několik týdnů až měsíců. Během té doby čelí nelidskému zacházení, které porušuje lidskoprávní listiny a úmluvy OSN, jíž je Egypt právoplatnou součástí.

Dokazují to mnohá svědectví, která přinášejí mezinárodní neziskové organizace. iROZHLAS.cz exkluzivně získal dva právnické souhrny případů, které proběhly na přelomu roku a názorně ukazují, jak egyptský režim vůči LGBTQ+ lidem postupuje. Poskytla je nezávislá lidskoprávní organizace Egyptská komise pro práva a svobody.

Tři týdny bez přikrývky

Aten byl v alexandrijské restauraci, když ho zadržela policie. Zabavila mu mobilní telefon, zkontrolovala osobní účty na sociálních sítích a následně ho bez předchozích důkazů obvinila z provozování prostituce a zhýralosti. 

Než proběhlo soudní řízení, ve kterém byl později propuštěn, strávil tři týdny ve vazbě na samotce. Během té doby ho policie napadala verbálně i fyzicky, bila ho a kopala. Za celou dobu nedostal v chladné a provlhlé cele přikrývku, u soudu byl proto podchlazený a extrémně vyčerpaný, stojí ve zprávě.

Druhý případ se týkal čtyř mužů, kteří byli zadrženi v alexandrijské jídelně. Ve vazbě strávili také tři týdny. Celou dobu byli umístěni v nedostatečně ventilované cele bez postelí, spali na holé zemi a během toho byli biti, týráni a ponižováni za to, že jsou homosexuálové, stojí ve zprávě.

Po třech týdnech zacházení, které je v rozporu se základními lidskými právy civilizovaných zemí, byli soudem propuštěni. Policie jim však také zabavila mobilní telefony a přiměla je umožnit policistům přístup k jejich osobním profilům na sociálních sítích. 

Elektrošoky a sexuální násilí

Obzvlášť kruté bývají egyptské úřady vůči transgender osobám. Zadržena takto několikrát byla i Malak, kamarádka Karima Zahy, která se jako transgender identifikuje. „Zatkli ji a umístili do vězení s nejvyšší ostrahou, mezi nejhorší zločince. A to jen kvůli tomu, kým je. Strávila tam několik týdnů,“ vypráví Zaha.

Žádné informace o menšinách. Ruští poslanci zakázali ‚propagaci netradičních sexuálních vztahů‘

Číst článek

Malak policisté při výslechu bili a kopali. „Ve vězení často dochází k mučení, svléknou je a nahé je pak bijí nebo o ně típají cigarety. Využívají se i elektrošoky, které jim pouštějí do genitálií či jazyka, výjimkou není ani sexuální násilí,“ popisuje.

Zaha upozorňuje, že podobné praktiky se v egyptských věznicích týkají i třeba politických vězňů – podle New York Times jich bylo v Egyptě od roku 2014 dohromady stíháno přes 60 tisíc.

Bezpečnostní složky v zemi přistupují také ke spánkové deprivaci, zadržené vězní v celách, ve kterých není světlo, nebo je nechávají hladovět, přibližuje programový ředitel Egyptské komise pro práva a svobody Sherif Azer.

Mučení LGBTQ+ lidí, a nejen jich, je v egyptských věznicích systémové,“ dodává. „Prakticky vždy jsou vystaveni verbálnímu a velice často i fyzickému násilí. Někteří jsou i oběťmi sexuálního zneužívání,“ uzavírá Azer.

Součástí výslechů po zadržení bývají také i takzvaná rektální vyšetření. Informuje o tom například zpráva amerického velvyslanectví v Egyptě o situaci v oblasti lidských práv za rok 2022. Egyptské úřady tvrdí, že na základě análních testů lze určit, zda došlo k homosexuálnímu pohlavnímu styku.

„Duhový“ případ

Přestože jsou LGBTQ+ lidé stigmatizováni na základě egyptské kultury, takto přísný režim ze strany státu vůči nim neplatil vždy. „Velký zlom byl případ na koncertě libanonské skupiny Mashrou' Leila, na kterém skupina lidí pozvedla duhovou vlajku,“ přibližuje Azer. 

Na mysli má případ ze září roku 2017, v důsledku kterého policie ve dnech po koncertu pozatýkala 76 lidí. Mezi nimi byla také Sarah Hegaziová, která ve vězení strávila tři měsíce a následně uprchla do azylu v Kanadě. Zde veřejně popsala svou zkušenost z vězení, kde byla obětí fyzického násilí a znásilňování, mimo jiné přiblížila i využívání rektálních vyšetření. 

Kvůli psychickým následkům po zacházení ze strany egyptského režimu Hegaziová v roce 2020 spáchala sebevraždu. Pro egyptskou LGBTQ+ komunitu se však stala důležitým symbolem – byla totiž jedním z prvních a nejvýraznějších hlasů, které se za jejich práva veřejně vyslovily.

Tyto praktiky, které mají původ v 19. století, však moderní věda již vyvrátila. Jejich násilný a často traumatický průběh v praxi navíc otevřeně odporuje mezinárodní úmluvě proti mučení, kterou OSN přijalo v roce 1986. V rozporu jsou i se Všeobecnou deklarací lidských práv.

Nefunkční legislativa

Nejenže Egypt porušuje mezinárodní dohody, kterých je součástí, stát nerespektuje ani vlastní ústavu. Ta stanovuje právo na důstojnost, rovnost a vymezuje se proti diskriminaci.

„Ústavy na Blízkém východě jsou de facto jen cár papíru,“ namítá výše zmiňovaný zdroj, který se regionu věnuje. „Egyptská legislativa všeobecně ohýbá zákony tak, jak se to režimu hodí.“

Dokazuje to například na zmíněném zneužívání zákona o cizoložství a zhýralosti, případně zákonech proti šíření pornografického obsahu nebo narušování veřejné morálky, které se k postihování sexuálních menšin v Egyptě také využívají.

Proti nedodržování lidských práv se letos v lednu vyslovil i americký ministr zahraničí Antony Blinken. Budeme dál tlačit na Egypt, aby v lidskoprávní oblasti podnikal kroky, prohlásil při své lednové státní návštěvě.

Podle Zahy se ale v dohledné době nic nezmění. „Lepší budoucnost nevidím, v celém regionu je to zakořeněné. Nejlepší věc, kterou LGBTQ+ lidé mohou v Egyptě udělat, je zažádat si o azyl někde jinde a opustit zemi.“

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme