Jak drony ovlivňují válku na Ukrajině? Rusové zaspali, Kyjev zdokonalil použití komerčních strojů
Drony změnily způsob vedení moderní války. Operátoři bezpilotních letounů mohou z bezpečné vzdálenosti prozkoumat terén, hlásit pohyb nepřátelských jednotek nebo eliminovat cíle. Jakou roli ale hrají drony v rusko-ukrajinské válce? „(Ruský) Orion má papírově vyšší výkony než Bayraktar. Měl by být výkonnější, rychlejší, měl by mít větší vytrvalost, ale Rusové nejsou schopni jeho potenciál ani zdaleka využívat,“ vysvětluje analytik Lukáš Visingr.
„Základní činností taktických dronů je, přestože mohou některé z nich nosit zbraňové systémy, z 90 až 95 procent průzkum a pozorování bojiště. To je jejich hlavní přínos, že ten dron může dlouhou dobu zůstat nad bojištěm a poskytovat velitelům v reálném čase informace a permanentní přehled o situaci,“ vysvětlil vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.
Z ruské letecké základny u Simferopolu na Krymu po explozích stoupá dým
Číst článek
Podotkl, že tuto výhodu se naučili skvěle využívat Ukrajinci, kteří v rámci větších taktických dronů používají původem turecké bezpilotní letouny Bayraktar TB2, které můžou letět ve výšce až 7,6 kilometru, mají dolet 300 km, dosahují maximální rychlosti 220 km/h a vydrží ve vzduchu až 27 hodin.
Bayraktar má velikost malého letadla, je vybaven kamerami a může být ozbrojen například až čtyřmi MAM-L laserem naváděnými bombami.
Ukrajinci podle experta z Amerického centra pro námořní analýzu Samuela Bendetta, kterého citoval The Guardian, využili na začátku konfliktu faktu, že Rusko nekontrolovalo veškerý letecký prostor a nemělo trvalou protileteckou obranu.
Podle Jacka Watlinga z Royal United Services Institute měla Ukrajina na začátku konfliktu těchto strojů méně než 50, informovala BBC.
Ruské síly ale nakonec mnohé Bayraktary zničily za pomocí svých systémů vzdušné obrany. „Jsou velké, relativně pomalé a létají ve střední výšce. To z nich dělá snadné cíle,“ vysvětlil Watling.
Zastaralý způsob velení
Moskva, co se týče bezpilotních letounů, podle Douglase Barrieho, leteckého analytika Mezinárodního institutu pro strategická studia (Internationa Insitute for Strategic Studies), zaostává. „Tuto oblast podceňují od 90. let,“ uvedl Barrie pro The Guardian.
Ruská armáda do konfliktu vyslala bezpilotní letouny petrohradské společnosti Kronštadt s označením Orion. Ten se dokáže vznést do výšky až osm kilometrů a vydrží ve vzduchu až 30 hodin. Je vybaven například protitankovými střelami.
„Orion má papírově vyšší výkony než Bayraktar. Měl by být výkonnější, rychlejší, měl by mít větší vytrvalost atd., ale Rusové nejsou schopni jeho potenciál ani zdaleka využívat,“ vysvětlil Visingr.
Vysvětlil, že u Rusů, na rozdíl od Ukrajinců, nedošlo k transformaci velitelského rozhodovacího procesu, který by využíval potenciál bezpilotních letounů. Rusové mají navíc těchto letounů, které by měly být ekvivalentem amerických MQ-Predator, pomálu.
To potvrdil i Bendett. „Kvůli rozhodnutím, která učinili před rokem, šli (Rusové) do války s limitovaným počtem. Orionů měli možná dva nebo tři tucty,“ řekl.
Přišel s tím Islámský stát
Své využití v rusko-ukrajinské válce mají i malé, běžně dostupné komerční drony. „Jejich největší výhodou je letecký průzkum, který je dostupný prakticky z jakéhokoliv místa s minimem prostředků a minimálním zázemím,“ řekl šéfredaktor serveru armadninoviny.cz Jan Grohmann.
„Některé drony navíc můžete přenášet v batohu nebo v pickupu, kdekoliv je vypusit a získat situační povědomí o tom, co se děje kolem vás. Největší problém v boji je totiž zjistit, kde se zrovna nachází nepřítel. Když jste někde v lese a chcete zjistit, zda se 500 metrů od vás nachází nepřítel, máte buď možnost se tam vydat, což nemusí dopadnout dobře, nebo tam vyslat dron,“ uvedl.
Při ofenzivě na jihu mění Ukrajina strategii. Zásadní roli hrají malé drony, které lokalizují ruské síly
Číst článek
Ukrajinská strana začala komerční drony využívat také k útokům na nepřátelské jednotky. Připevní k nim upravené ruční nebo dělostřelecké granáty a na dálku tak může ruské vojáky i techniku bombardovat.
„S využíváním komerčních dronů k útokům přišel kdysi islámský stát. Ti je ale používali v rámci kamikadze útoku, ve kterém vybouchla nejen nálož, ale i dron, který ji nesl,“ podotkl Visingr.
Čínské kvadrokoptéry
„Ukrajinci využívání komerčních dronů zdokonalili. Používají jich hodně a naráz. Zřejmě mají i systémy, které jsou schopné drony autonomně řídit a navádět je na cíl. Tyto informace se ale zatím objevily jen v některých polských médiích,“ podotkl vojenský analytik.
Jedním z komerčních dronů, které používají obě strany válečného konfliktu, jsou původem čínské kvadrokoptéry DJI Mavic. Ty dokáží pořídit kvalitní video ze vzdálenosti až dvou mil (zhruba 3,2 kilometru), což z nich činí stroje vhodné právě pro průzkum měst a vesnic.
Podle popularmechanics.com našly své využití na Ukrajině při lokalizování ruských tanků nebo jako pomocná technika odstřelovačů.
1,500 quadcopters are delivered to the military units. We deliver the "birds", first of all, to the main lines of defense — where troops need to carry out flights of aerial reconnaissance and fire adjustment. Thank you! Let's not stop helping 🇺🇦Ukraine: comebackalive.in.ua/uk/donate
12:07 – 11. 03. 2022