Do sporu o chlapeckou obřízku v Německu se zapojil izraelský vrchní rabín

Němečtí lékaři by měli trénovat takzvané mohely, tedy muže provádějící židovskou rituální obřízku. S tímto návrhem přijel do Berlína izraelský vrchní rabín Yona Metzger. Vložil se tak do vášnivé debaty o následcích chlapecké obřízky. Ta se rozhořela po rozhodnutí zemského soudu v Kolíně nad Rýnem, který označil náboženskou obřízku malých chlapců za ublížení na zdraví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obřízka

Obřízka | Foto: CC BY 3.0, Cheskel Dovid

„V průměru tu provádíme 160 obřízek za rok, z toho asi tak třetinu z náboženských důvodů,“ říká primář židovské nemocnice v Berlíně Kristof Graf. Po rozhodnutí soudu v Kolíně ale někteří rodiče objednaný zákrok zrušili.

Poté, co německý parlament vyzval vládu, aby přijala zákon povolující obřízku z náboženských důvodů, se situace pomalu vrací do normálu. Debata ale neutichá, naopak se z Německa šíří do dalších zemí jako Rakouska a Dánska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o chlapeckou obřízku v Německu přiblížila zpravodajka ČRo v Berlíně Klára Stejskalová

„Odstranění mužské předkožky je jedním z 613 přikázání v judaismu, je to víc než symbol,“ zdůrazňuje Yona Metzger, který je nejvyšší duchovní autoritou aškenázských Židů, tedy Židů pocházejících ze střední a východní Evropy.

Do Berlína přijel podle svých slov pomoc najít kompromis. „Provést obřízku osmý den života, jak hlásí naše náboženství, je nejméně bolestivé. Chtít na tomto zákoně něco změnit je jako chtít změnit naše náboženství, a to je nepřijatelné," vysvětluje.

Yona Metzger odmítá, že by obřízka měla za následek celoživotní trauma, jak tvrdí někteří němečtí psychologové: „Kdyby tato tradice dítě poškozovala, nepřežila by čtyři tisíce let. Kdyby si otcové nesli nějaké trauma, nevystavovali by tomu své syny."

Izraelský vrchní rabín přijel do Berlína bojovat za své souvěrce. „Podívejte, kolik nositelů Nobelovy ceny jsou Židé, zakladatel Facebooku, řada internetových expertů. Copak si ti chytří lidé nesou nějaké celoživotní trauma? Ne! Pouze se hrdě hlásí ke své víře," připomíná.

Podle židovských rabínů existuje jediný možný kompromis: „Mohelové, tedy muži, kteří provádějí obřízku, by povinně absolvovali lékařský kurz, aby v případě nějaké komplikace dokázali poskytnout první pomoc," připouští.

To je maximum, nač jsou zástupci židovské komunity ochotni přistoupit. Možnost použití anestetik nebo dokonce ponechat rozhodnutí o možné obřízce až do dovršení plnoletosti, což podporuje německá veřejnost, rezolutně odmítají.

Klára Stejskalová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme