Dánská klinika poskytuje drogově závislým heroin zdarma

Klinika pro drogově závislé v dánské Kodani začala rozdávat heroin zdarma některým pacientům. I když se to může zdát jako velmi podivný nápad, dánští doktoři si nový program pochvalují. Také lékaři z českého Drop In centra dosvědčují, že někdy je výhodnější poskytnout drogu zdarma, než zavírat do vězení lidi, kteří si na další dávku vydělávají zločinem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

závislost na drogách

závislost na drogách | Foto: krokodyl.cz

U nás je ale rozšířená substituční léčba methadonem, pro který si drogově závislí mohou chodit do Drop In center.

„To nejsou žádní mladíci. U nás je věkový průměr u muže 32 let a u ženy 28 let. To samo o sobě vypovídá, že oni mají za sebou dejme tomu 10, 12 nebo 15 let drogového života na ulici a už si to všechno zkusili. Oni už dávno neberou opiáty proto, aby si užívali, oni ho užívají prostě jen proto, aby jim nebylo zle, aby mohli fungovat,“ popisuje situaci vedoucí lékař Drop In Jiří Presl.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Heroin v Dánsku.mp3

Methadon, který je k dispozoci v Drop In centrech, tlumí sice abstinenční příznaky, ale nezpůsobuje euforii jako heroin. A ta může některým pacientům chybět.

„5 až 10 procent lidí, kteří dostávají methadon, si stejně kupuje drogy na ulici. A pro ně je určen náš program,“ vysvětluje dánský doktor Christian Hvidt, který se na novém projektu podílí.

Drogově závislí dostanou na kodaňské klinice jednu nebo dvě dávky heroinu denně zdarma. Aplikují si ho pod dohledem sester, aby drogu nevynášeli a neobchodovali s ní. Zatím je příliš brzy hodnotit dopady nového programu, ale Christian Hvidt poukazuje na úspěchy v zahraničí.

Dlouholetá praxe ve Švýcarsku přináší pozitivní výsledky

Ve Švýcarsku tuto metodu praktikují už 15 let. A přibližně 20 procent závislých v programu si udrží práci. "I naši závislí si to velmi pochvalují. Říkají nám, že už nemusí krást nebo se uchylovat k prostituci, aby si na drogu vydělali. Věřím, že některým se časem podaří žít i normální život. Ale už teď je vidět okamžité a dramatické zlepšení jejich situace," říká Hvidt.

I pro daňového poplatníka je mnohem výhodnější kupovat drogy než závislé zavírat.

„Jeden rok ve vězení, za jednoho vězně, stojí kolem 400 tisíc korun. Zatímco substituční program stojí 30 až 40 tisíc a ještě s tím, že se člověk resocializuje, vstoupí do normálního života a začne pracovat. Zatímco když zavřete ‚feťáka‘do vězení, tak se tam naučí ještě to, co na ulici neuměl,“ dodává Presl.

Ondřej Bouda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme