Čtvrtá obět antraxu ve Spojených státech
Nákaze snětí slezinnou podlehl ve Spojených státech čtvrtý člověk. Jde o ženu z New Yorku, která onemocněla nejnebezpečnější plicní formou antraxu. Oznámila to americká televize ABC. Onemocnění u zaměstnankyně newyorské nemocnice již dříve potvrdily americké úřady, počet nemocných kožním a plicním antraxem se tak zvýšil na šestnáct. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, jak se jedenašedesátiletá žena snětí slezinnou nakazila. Rusko a Spojené státy v reakci na vlnu podezření ze šíření sněti slezinné ve Spojených státech společně vyvíjejí přístroj, který by měl sterilizovat poštovní zásilky a bránit tak rozšíření nemoci.
Zaměstnankyně skladu ušní, nosní a krční nemocnice na Manhattanu marně bojovala o život poté, co byla hospitalizována s plicním antraxem. Vyšetřovatelé se pokoušejí zjistit, jak se žena z Bronxu, která nepřicházela do styku s poštovními zásilkami nemocnice, antraxem nakazila. Šéf amerických pošt John Potter oznámil, že antrax byl nalezen na dalších poštách ve West Palm Beach na Floridě a na dvou poštách ve Washingtonu. Podle Pottera vyjde americkou vládu zajištění bezpečnosti poštovních zásilek na několik miliard dolarů. Bílý dům varoval veřejnost, že v těchto dnech možná přijde další teroristický útok, vláda ale žádné detaily nesdělila.
Americké úřady zkoumají, zda se antrax může šířit jinak než poštou. Poslední dva případy nákazy snětí slezinnou u osob, které nemají nic do činění s poštou, s vládními úřady ani sdělovacími prostředky, znepokojuje vyšetřovatele ve Spojených státech. Ti se obávají, že nebezpečné bakterie by se mohly přenášet z jednoho dopisu na další zásilky nebo že nebezpečné bakterie by se mohly šířit jinak než dotykem s infikovanými dopisy.
Američtí vědci požádali ruské kolegy o pomoc při vývoji nového urychlovače určeného ke sterilizaci dopisů a tím k likvidaci veškerých bakterií. Výsledkem je pak součinnost ruské Akademie věd, Ústavu jaderné fyziky v Novosibirsku a univerzity v Missoury, prohlásil k projektu první viceprezident akademie Genadij Mesjac. Nový přístroj, který má zajistit ochranu listovních zásilek před šířením sněti slezinné, prý umožní sterilizaci 200 tisíc dopisů za den. Nový typ urychlovače je podle Mesjace jen jedním z příkladů spolupráce ruských a amerických vědců, v současné době však nanejvýš aktuálním.
Rakouským vědcům se zřejmě podařilo vyvinout speciální sprej proti antraxu. Rakouskému rozhlasu to potvrdil státní sekretář rakouského ministerstva zdravotnictví Reinhart Waneck. Sprej, který se už využívá na ničení jiných bakterií, než jsou spory antraxu, prý dokáže v průběhu několika sekund zneškodnit původce sněti slezinné. Na jeho výrobě se podíleli specialisté vídeňské všeobecné nemocnice spolu s mikrobiology ze Štýrského Hradce, a mohl by znamenat průlom v boji proti terorismu. V případě úspěšného ukončení všech potřebných testů má Rakousko v úmyslu nabídnout sprej Spojeným státům, které jsou nejvíce postiženy šířením antraxu prostřednictvím dopisů.
V Zimbabwe zemřel na antrax chlapec, který se nakazil od nemocného dobytka. O případu informovala místní televize, neuvedla však kdy k úmrtí došlo. Minulý týden zdravotníci oznámili, že v centrální oblasti poblíž města Kwekwe, asi 200 kilometrů od hlavního města Harare, se nakazilo 15 lidí potom, co tato nemoc byla minulý měsíc objevena mezi místním dobytkem. První případ úmrtí člověka je hlášen z 20. října. Nemoc se přenáší na člověka skrze infikované zvířecí maso, kosti, srst nebo exkrementy.
Spojené státy zavádějí další imigrační opatření proti teroristům. Americký ministr spravedlnosti John Ashcroft oznámil, že jeho úřad zakázal vstup na území USA členům a stoupencům 46 teroristických organizací.