Čínské vojenské nemocnice údajně zabíjejí politické vězně kvůli orgánům
Čína slíbila, že od ledna přestane využívat orgány popravených vězňů k transplantacím bez jejich souhlasu. Není to poprvé, co Peking něco podobného oznámil. Popravení vězni v Číně doposud představovali asi 90 procent oficiálních zdrojů orgánů pro transplantace. Ale jak ukazují šetření a investigativní články z posledních let, jako nedobrovolní ‚dárci‘ zřejmě slouží také desítky tisíc příslušníků menšin uvězněných v pracovních táborech.
Ledviny, srdce, plíce, játra nebo třeba rohovku, všechny orgány v co možná nejlepší kvalitě odebrat najednou a co nejrychleji je dostat k zákazníkovi. Podle publicisty a odborníka na Čínu Ethana Gutmanna takto v Číně po vyšetření porcují vybrané lidi z pracovních táborů.
Podle publicisty Ethana Gutmanna a právníka Davida Kilgoura slouží jako nedobrovolní dárci také příslušníci menšin uvězněných v pracovních táborech
Nejvíce postiženou skupinou jsou prý členové budhistického hnutí Fa-lun-kung, ale v menší míře také Ujguři, Tibeťané nebo křesťané. Gutmann vyzpovídal desítky emigrantů i doktory a dokonce policistu, kteří se s těmito případy setkali. Výsledky publikoval v knize Jatka, která by měla letos vyjít i v češtině.
„Odhaduji, že takto už zemřelo na sto tisíc lidí. O přesném počtu se dá diskutovat, ale každopádně to je zločin proti lidskosti. Hlavní problém jsou vojenské nemocnice s kontakty na vysoké představitele."
„Tato zařízení nemají šéfové čínského zdravotnictví pod kontrolou. Doktoři si tam vražednými zákroky přijdou na stovky tisíc dolarů. Oběťmi jsou často političtí vězni z náboženských menšin, protože mívají zdravé orgány. Často nekouří, nepijí, neberou drogy ani neprovozují sex za peníze,“ uvedl Gutmann.
Smysl mají i symbolické kroky
Publicista na začátku 7letého bádání vyšel z šetření právníka a bývalého kanadského státního tajemníka pro Asii Davida Kilgoura, který už v roce 2006 spolu s kolegou o těchto údajných lékařských vraždách uveřejnil zprávu pod jménem Krvavá sklizeň.
Tou se zabýval mimo jiné americký Kongres a Evropský parlament, který přišel s rezolucí, v níž vyzývá Čínu, aby s těmito praktikami přestala. Podle Kilgoura mají smysl i symbolické kroky.
„Tahle země stojí za hodnotami Václava Havla, kterého rád cituji. Scházel se s Dalajlámou a nemyslím si, že by to ublížilo vašim obchodním vztahům s Čínou. Proto by Česko mohlo schválit, že žádný občan si nesmí koupit orgány prodávané z Číny. Přeci víte, že ve světě pořád máte etickou autoritu,“ řekl David Kilgour, který byl v roce 2010 nominovaný na Nobelovu cenu míru.
Zatím transplantační turistiku v Číně zakázal jen Izrael. Mezi klienty jsou přitom prý i klienti ze západu. David Kilgour a Ethan Gutmann budou o tématu diskutovat také ve čtvrtek večer v Knihovně Václava Havla v Praze a také jako hosté festivalu proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel.