Čínská letadla překročila neoficiální hranici s Tchaj-wanem. Hlídkovala s loděmi u dělícího průplavu

Tchaj-wan zaznamenal v sobotu obnovenou aktivitu čínské armády ve své blízkosti. Tchajwanské ministerstvo obrany oznámilo, že 12 čínských letadel překročilo střední linii dělící Tchajwanský průliv, kterou Tchaj-pej považuje za neoficiální hranici mezi oběma zeměmi. Zpráva přichází den poté, co americký ministr zahraničí Antony Blinken ukončil návštěvu Číny, upozornila agentura Reuters.

Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen hovoří s velitelem tchajwanského námořnictva Tang Hua při slavnostním předání šesti tchajwanských korvet třídy Tuo Chiang v přístavu v Yilanu

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen hovoří s velitelem tchajwanského námořnictva Tang Hua při slavnostním předání šesti tchajwanských korvet třídy Tuo Chiang v přístavu v Yilanu (ilustrační obrázek) | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Spojené státy jsou nejvýznamnějším mezinárodním podporovatelem a dodavatelem zbraní Tchaj-wanu. Blinken při své návštěvě Číny poukázal na „zásadní význam“ zachování míru a stability v oblasti Tchajwanského průlivu.

Čína se snažila ovlivnit volby na Tchaj-wanu pomocí AI. Zkusí to i v Jižní Koreji a USA, varuje Microsoft

Číst článek

Tchajwanské ministerstva obrany v sobotu uvedlo, že od 09.30 (03.30 SELČ) zaznamenalo 22 čínských vojenských letadel, včetně stíhaček Su-30, z nichž 12 překročilo střední linii dělící Tchajwanský průliv. Dodalo, že letadla se účastnila společných hlídek s čínskými válečnými loděmi a že tchajwanské letectvo a námořnictvo na tyto hlídky náležitě reagovalo. Podrobnosti o této reakci nicméně neposkytlo.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany.

Nezávislost Tchaj-wanu uznává jen malá skupina zemí, řada dalších však s ostrovem udržuje ekonomické, bezpečnostní či diplomatické vztahy.

Na Tchaj-wanu se v květnu ujme funkce nově zvolený prezident Laj Čching-te, který užívá i anglické jméno William Lai. Peking ho označuje za nebezpečného separatistu a odmítá jeho výzvy k jednáním.

Laj po svém lednovém zvolení uvedl, že bude bránit Tchaj-wan před „pokračujícími hrozbami a zastrašováním ze strany Číny“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme